Hinnøya

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Norway - Hinnoya.PNG

Hinnøya (põhjasaami Idna Iinnasuolu) on Norra põhiosa suurim saar.

Hinnøya pindala on 2204,7 km² või 2198 km²[1]. Norra saartest on Hinnøyast suuremad ainult Lääne-Teravmäed, Kirdemaa ja Edgeøya Teravmägede saarestikus. Saarel elas 2006. aastal 31 851 inimest.

Saar jaguneb Nordlandi ja Tromsi maakonna vahel. Saare loodeosa kuulub Vesteråleni saarestiku piirkonda, edelaosa Lofootide saarestiku piirkonda. Tähtsaim asula on Harstadi linn, kus 2006. aastal elas 18 800 inimest. Harstadis asub Põhja-Norra tähtis reisi-, kala- ja kaubasadam. Suuremad asulad lisaks Harstadile on Lødingen, Sigerfjord ja Borkenes.

Hinnøyat liigendavad mõned fjordid. Saar on mägine, eriti selle lõunaosa, kus asub Møysaleni rahvuspark ja saare kõrgeim tipp Møysalen (1262 m üle merepinna). Viljakaim põllumajanduslik piirkond asub saare kirdeosas, Harstadi ja Borkenesi ümbruses. Saare loodeosas Nordlandi maakonnas asub soode- ja metsarikas Forfjordi looduskaitseala, kus kasvab ka Norra vanim mänd, millel on vanust üle 700 aasta.

Mandrist ja Tjeldøya saarest eraldab Hinnøyat Tjeldsundi väin. Saart ühendab naabersaarte ja mandriga arvukalt parvlaevaühendusi. Lähim lennujaam on Harstadi/Narviki lennujaam 45 km kaugusel mandril Evenesis.

Hinnøya saart ühendab idas üle Tjeldsundi väina mandriga Tjeldsundi sild, edelas Austvågøyaga Raftsundi sild, läänes Langøyaga Sortlandi sild ning põhjas Andøyaga Andøy sild. 1. detsembril 2007 avati saart läbiv Lofootide ühendustee mandriga (norra keeles: Lofotens fastlandsforbindelse) ehk Lofast, mis hõlmab muu hulgas seitset tunnelit ja mitut silda. Tee möödub ka Møysaleni rahvuspargist.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]