Mine sisu juurde

Helmstedti Ülikool

Allikas: Vikipeedia
Juleum Novum

Helmstedti Ülikool (saksa keeles Universität Helmstedt, ametliku ladinakeelse nimega Academia Julia ('Juliuse ülikool')) tegutses aastatel 15761810 Saksamaal Helmstedtis Braunschweig-Wolfenbütteli vürstkonnas.

See asutati ja nimetati Braunschweig-Wolfenbütteli hertsogi Juliuse järgi 15. oktoobril 1576. See oli esimene hertsogiriigi ja esimene protestantlik ülikool Püha Rooma keisririigi põhjaosas, mis kasvas kiiresti üheks suurimaks Saksa ülikooliks. Et välja õpetada jutlustajaid luteri protestantlikesse kirikutesse, vajas hertsogiriik oma ülikooli. Aastal 1575 sai Julius keiser Maximilian II-lt loa avada ülikool Helmstedtis. Aasta hiljem hakati esimesi loenguid pidama. Wolfenbütteli printsid olid rektorid, esimene neist Juliuse 12-aastane poeg Heinrich Julius.

Ülikoolil oli neli teaduskonda: teoloogia, õigus, meditsiin ja filosoofia, sealhulgas seitse vaba kunsti. Ülikooli peahoone[küsitav] (Juleum Novum) ehitati 1592.

18. sajandi lõpul kaotas ülikool populaarsuse, sest rajati uusi kõrgkoole, näiteks Göttingeni Ülikool. Ülikooli sulgemise algatas 1810 Vestfaali kuningriigi haridustegelane ja ajaloolane Johannes von Müller.