Helimikser

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Helimikser on elektrooniline seade, millega saab kombineerida ja muuta erinevaid helisid. Elektroonilise muusika tootmine toimub läbi mikserpuldi, DJ kontrolleri, süntesaatori, helipuldi ehk helimikseri. Olenevalt helipuldist on võimalik kombineerida nii analoog- kui ka digitaalseid signaale. Muudetud signaalide kogum (digitaalsed sämplid) teeb kokku signaalide kogutoodangu.

SSL SL9000J (72ch) mikser muusikastuudios New Yorgis

Mikserpulte on kasutatud mitmetes rakendustes, sealhulgas helisalvestusstuudiote, helivõimendussüsteemi teadete edastamiseks avalikkusele, raadios, televisioonis ja filminduses. Lihtne rakendus oleks erinevaid signaale, mis pärinevad kahest eraldi mikrofonist (näiteks lauldakse duetti), kuulda seda korraga ühest kõlarite komplektist. Kui helimikserit kasutatakse otseesituses, signaal, mis tuleb mikserist saadetakse otse võimendisse, sel juhul pole mikser ühendatud toitega kõlaritesse. Sarnaselt süsteemiga salvestatakse kõige parema kvaliteediga kontsertsalvestised, mis on nii-öelda resonaatori väljund kõlaritesse. [1][2]

Struktuur[muuda | muuda lähteteksti]

Yamaha 2403 helimikser

Tüüpiliselt on analoogmikseril kolm sektsiooni:

 • kanalite sisend,
 • juhtorganid,
 • helitaseme mõõtmine.

Kanalite sisend on tavaliselt masinaribal, tavaliselt on mono ja stereo sisendid kõrvuti. Pealkontroller sektsioon on jaotatud alamrühmadeks ekvalaiser, põhiekvalaiser, helitugevuse liugur (ka faader) ja lisa helikõrguse taseme kontrollijad.

Lisaks võib olla veel erinevaid üksik kontroller, näiteks laval tagasirääkiv mikrofoni kontroller, vaigistab kontroller ja maatriksi mikser. Väiksematel mikseritel on sisendi avad vasakul ja peaktrollerid paremal. Suurematel on peakontrollerid keskel ja sisendkohad mõlemal pool. Helitaseme näitajad on sisendi juures.

Kanalite sisendid[muuda | muuda lähteteksti]

Helimikser

Reeglina on sisendite riba jagatud nendeks osadeks:

 • Sisendpesad
 • Mikrofoni eelvõimendi
 • Võrdsustamine
 • Heli õigele rajale juhatamine, Aux send (saadab signaali protsessorile ja võtab selle taas sealt vastu. Ühele ja samale protsessorile võib saata mitmeid kanali signaale. Send-nupuga määratakse, kui suur osa igast signaalist töötluseks läheb.) pan (võimaldab suunata kanali väljundsignaali suuremal või vähemal määral paremasse või vasakusse stereokanalisse.)
 • Sisendi helitugevuse liugur

Mitmetel konsoolides on need sektsioon värvikoodidega märgitud, et operaator suudaks kiiresti neid leida. Igal signaal, mis on ühendatud mikseriga, on oma kanal. Oleneb spetsiifilisest mikserist, iga kanal on stereo või mono. Enamikul helimikseritest on igal kanalil XLR input ja RCA või ¼ tollised ja 1/8-tollised pulkpistikupesad.

XLR(XLR3)[muuda | muuda lähteteksti]

Tugev kolme kontaktiga ja balansseeritud ühendusliitmik professionaalsete mikrofonide jaoks. Mikrofoni küljes on kolme tihvtiga „isane“ liides, mille külge ühendatakse „emase“ ühendusepesaga kaabel. Kaabli teises otsas on jällegi „isane“ pistik, mis ühendatakse helikaardi, mikseri või muu seadmega. Soon nr 1 on maandus, nr 2 edastab normaalselt polariseeritud signaali ja nr 2 kaudu liigub inverteeritud faasiga nn külma signaali.

RCA ehk phono[muuda | muuda lähteteksti]

RCA (Radio Corporation of America) või inglastel phono-liitmik on väga laualt levinud audio- ja videosignaalide kommuteerimise abivahend. Seda iseloomustab signaali ühendav pikem keskkontakt, mille ümber on fikseeriv maandusrõngas.

Pulkpistikud[muuda | muuda lähteteksti]

Inglased hüüavad neid Jackiks. Neil on palju kasutusalasid, helitehnikas kasutatakse veerandtollist „pulka“ mitmesuguste instrumentide ja kõrvaklappide ühendamiseks.


Põhilised sisendnupud[muuda | muuda lähteteksti]

Analoogne helimikser teatris

Iga sisendi all on potentsiomeeter. Esimene tasand on tüüpiliselt vähendaja või lisaja nupp. Sisendis puhverdatakse välisseadme signaal ning see juhib, kui suur hulk läheb võimendile või sumbumisele, et tuua signaal nominaalseks, et masin hakkaks tööle.

Lava on koht, kus tekib kõige rohkem segavaid helisid, seoses suure võimendusteguriga (ligi +50 dB ühe mikrofoni kohta). Olukorda tasakaalustavad sisendid ja ühendusklemmid, nagu näiteks XLR ja ¼-tolline pulkpistik, mis leevendab liigse müra probleemi.

Kanali ekvalaiser[muuda | muuda lähteteksti]

Ekvalaiser juhib kanali heli moodustavate erinevate sageduste (madal-, kesk-, ja kõrgete sageduste) osakaalu. Mikserite puhul kasutatakse lihtsaid keeratavaid või kaksikpotentsiomeetreid (nupu sisemine osa juhib võimendust, välimine rõngas aga määrab sagedusala).

Täiendav kanal kontrollib signaali ekvalaiser eraldi kergendavad või suurendada mitmesuguseid sagedusalati, näiteks bassi, keskmistel ja kõrged toonid. Paljud miksimispuldid on parameetriline ekvalaiserigal kanalil. Mõnedel mikseritel on üldine ekvalaiseri kontroll (kas graafiline või parameetriline) väljundi juures.

Alagrupid ja helide suunamine[muuda | muuda lähteteksti]

Iga kanali kohta mikseris on helitugevuse liugur (faader), mis lubab kohandada kanali tasemet. Signaalid pannakse kokku, et luua peamine mix või kobineerida submix, kanalite grupp mis on lisatud viimaseks lihviks (näiteks, paljud trummide mikrofonid võiks jaotada busi ja seejärel saaks valmis produkti kontrollida ühe busi faaderiga.)

Juhtorganite kontrollerid[muuda | muuda lähteteksti]

Alamgrupp ja peamine väljund faader juhtnupud on tihtipeale mikseri peal koos, paremal pool või suuremalt helimikseril, keskmisel sektsioonil. Maatriksi suunamises sisaldub sageli selles põhilõik, mis on kõrvaklappide ja kohalike valjuhääldi seirekontroll. Tagasi-rääkivad juhtnupud võimaldavad vestlust artistiga läbi nende monitori, kõrvaklappide või kõrvasiseste klappide monitoridega.

Mõõtmine[muuda | muuda lähteteksti]

Digidesign's Venue Profile mixer on location at a corporate event. This digital mixer allows plugins from third-party vendors

Tavaline üks või mitu mahuühiku või pingemeeter, mis näitab iga kanali taset peaväljundis ja kas konsooli tase piirab signaali piirväärtusi. Enamik mikseritl on vähemalt üks täiendav väljund, peamise miksi kõrval. Need on kas isiklikud bus väljundid või abiväljundit kasutatud, näiteks väljastada erinevaid mikse lavamonitoril.

Helil on logaritmiline mood (nii amplituudi kui ka sagedusega), helimikserite juhtnupud ja näidikud on peaaegu alati detsibellides, logaritmiline mõõtesüsteem. Kuna see ei ole ainult suhteline mõõtmine peavad näidikute etalonid olema nominaalse tasandil. Professionaalseks nominaaltasemeks peetakse 4 dBV. Tarbija klass on −10 dBV.

Riistvaras helide suunamine ja parandamine[muuda | muuda lähteteksti]

Mugavuse huvides on mõnedel konsoolides sisaldavaid inserte (võimaldab lisada kanalile mitmesuguseid efektiprotsessoreid. Iga kanali jaoks üks insertimine ehk vahelelülitamise liides (sisendi ja väljundi paar), millega saab ühendada välise heliprotsessori.

Muud funktsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

Paljud, kuid mitte kõik mikserid saavad

 • lisada väliseid efekte;
  kasutada monosignaali, et toota stereoheli läbi panoraam- ja tasakaalukontrolleri;
  anda mikrofonidele fantoomelektrit, kui mikrofonidel on seda vaja.

Mõned helimikserid saavad:

 • luua kuuldavaid helisid läbi ostsillaatori;
  lisada efekte sisemiselt.

Helimikseritootjaid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Shambro, Joe. "How To Record a Live Concert: Capturing Your Gig On tape". About.com. Vaadatud 08.12.2012.
 2. UrbanSteel (17. märts 2009). "Explanation about Matrix/ALD/IEM/Soundboard". U2start.com. Vaadatud 08.12.2012.