Heimo Haitto

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Heimo Haitto

Heimo Verneri Haitto (22. mai 1925 Viiburi – 9. juuni 1999 MarbellaHispaania) oli soome ja ameerika viiulikunstnik ja lapstäht.

Karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Võit rahvusvahelisel viiulikonkursil[muuda | muuda lähteteksti]

Haito rongijuhist isa harrastuseks oli viiulimäng. Heimo hakkas viiulit mängima viieaastaselt. Mõni aasta hiljem viis isa poja Viiburisse vene päritolu viiulipedagoogi Boris Sirpo juurde. Sirpole avaldas muljet poisi talent ning jõuti kokkuleppele, et Heimo jääb Sirpo hoole alla. Lepingu tingimused olid rasked: Heimo pidi pühenduma täielikult muusikale ja ta ei tohtinud oma vanematega suhelda enne 18-aastaseks saamist.

Heimo Haitto andis esimese kontserdi 13-aastaselt 1939. aastal koos Helsingi linnaorkestriga. Samal aastal võitis ta rahvusvahelise viiuldajate konkursi Londonis. Haitto sai osaleda konkursil eriloa alusel, kuna minimaalne osalemisvanus oli 15 aastat. Kõik kümme osalejat mängisid Niccolò Paganini ja Wolfgang Amadeus Mozarti viiulikontserte. Boris Sirpo ütles ajalehele Helsingin Sanomat, et "ungarlane ja tšehh mängisid minu arvates kui kuradid, ja kui niigi tase oli väga kõrge, ma ei julgenud loota, et Heimo isegi jõuaks etteotsa". Heimo jõudis finaali, kus üks mängitavatest lugudest oli Henri Vieuxtemps' viiulikontsert. Õpetaja ja õpilane olid harjutanud seda alles laevareisil Suurbritanniasse.[1]

Viiulikonkursi võidu järel kirjutasid soome ajalehed Heimo tulevikuplaanidest, et ta kavatseb lõpetada kooli Soomes enne, kui võtab vastu preemiana saadud õpikoha Londonis. Enne Talvesõja algust valmis Toivo Särka lavastatud film "Pikku pelimanni", mille teemaks oli imelaps Heimo Haito. Heimo mängis filmis iseennast.

Ameerika Ühendriikides[muuda | muuda lähteteksti]

Talvesõja ajal osales Haitto kontserdireisil Punase Risti toetuseks, mis viis ta Ameerika Ühendriikidesse välja. Ta esines lisaks teistele kohtade Carnegie Hallis Sir John Barbirolli dirigeerimisel ja Philadelphias, kus ta mängis Eugene Ormandy dirigeerimisel. 1942. aastal asus Heimo Haitto koos Sirpoga elama Oregoni USA-s. Ta jätkas oma viiuliõpinguid Ivan Galamiani juhendamisel aastatel 1943–1945. 18-aastaselt üritas ta astuda USA mereväkke, kuid talle kui välismaalasele seda ei võimaldatud. Samal ajal lõppes Sirpo ja Haitto koostöö ning nende teed läksid lahku.[1]. Mõni päev enne II maailmasõja lõppu abiellus ta tšellist Beverly Le Beckiga ja kolis Hollywoodi, kus ta töötas filmimuusika kallal. 1945. aastal sai ta USA kodanikuks. Olles filmimuusikast küllalt saanud, liitus Haitto Los Angelese Filharmooniaorkestriga. Ilta-Sanomat teatas augustis 1945, et Haito kavatseb Soome tagasi pöörduda, "kui asjaolud seda lubavad".[2] Haitto käis Soomes alles pärast sõda 1948. aastal. Järgmisel aastal väntas Särkkä oma eelmisele Haitto-filmile järje "Pikku pelimannista viulun kuninkaaksi."

Edasised eluetapid[muuda | muuda lähteteksti]

Haitto kolis oma naisega Mehhikosse. Nende abielu tulemusena sündis kaks last. Naine lahutas temast hiljem Haitto alkoholilembuse ja hasartmängukire tõttu. Siis jättis Heimo Haitto kõik, kaasa arvatud oma pere ja viiulimängu, ja alustas uut elu hulkurina. 1970. aastate keskel leidis ta uue elukaaslase Eva Vastari ja nad abiellusid Las Vegases 1976. aastal. Haitto lõpetas hulkurielu ja naasis muusika juurde. Paar esines koos duona, kus Eva luges luuletusi ja Heimo mängis viiulit. Lisaks tegutses Haitto Savonlinna Muusikainstituudi kammermuusikuna ja viiulimängu lektorina Savonlinna muusikakoolis.[3] Haiguse tõttu pidi ta 1990. aastate keskel viiulimängu lõpetama. Ta kolis koos naisega Marbellasse Hispaanias, kus ta suri 1999. aastal.[4]

Vaatamata oma värvikale ja kõikuvale eraelule oli Haitol aeg-ajalt kristlik veendumus. Ta pöördus nelipühilusse 1950. aastate keskel.[5] Pärast Soome tagasipöördumist 1980. aastate alguses otsustas ta taas kristliku elu elada. Sellel perioodil oli tema vaimseks toetajaks ilmalik jutlustaja ja tõrjutute aitaja Veikko Hursti. Haitto ja Hursti andsid koos abikaasadega kirikukontserte mitmel pool Soomes.[6]

Haitto maiste jäänuste asukoht on Helsingi Hietaniemi surnuaial.[7]

Salvestised[muuda | muuda lähteteksti]

Heimo Haitto 15-aastaselt filmi "There’s Magic in Music" võtetel
  • Heimo Haitto plays Sibelius (Viulukonsertto ja Kuusi humoreskia). RSO/Paavo Berglund. Finlandia Classics (2013)
  • Heimo Haitto Live in Concert (Niccolò Paganini / Henri Vieuxtemps). RSO/Arvid Jansons ja Ari Angervo. Finlandia Classics (2015)
  • Heimo Haitto – Chaconne and Other Favourites. Finlandia Classics (2016)

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Mikko Heino: Viulun ihmelapsi voitti Lontoossa. Ilta-Sanomat, Plus-liite 6. toukokuuta 2017, s. 24. Helsinki: Sanoma Media Finland.
  2. Heimo Haitto palaa Suomeen: tuo puolisonsa mukanaan. Ilta-Sanomat 13. elokuuta 1945. Sanoma Osakeyhtiö, Helsinki.
  3. YLE Sininen lauluLuettu 14.4.2007
  4. MTV3:n uutisarkistoLuettu 19.4.2007
  5. Suomen Kuvalehti 3.11.1956, s. 28
  6. Hursti, Veikko: Sillä minun oli nälkä... Vantaa: Tummavuoren Kirjapaino Oy, s. 235, 236 ja 239.
  7. "Taiteilijainmäki V21A". Helsingin seurakuntayhtymä. Originaali arhiivikoopia seisuga 14. juuli 2021. Vaadatud 16. juunil 2022. {{netiviide}}: eiran tundmatut parameetrit |formaat= (juhend)