Hatu mõis

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Hatu mõisahoone
Hatu manor.JPG
Üldandmed
Stiil historitsism
Ehituse algus 1853
Ehituse lõpp 1864
Renoveeritud 2010
Tehniline ülevaade
Korruseid 2

Hatu mõis (saksa keeles Hattoküll) oli rüütlimõis Harju-Risti kihelkonnas Harjumaal. Ajaloolise jaotuse järgi kuulus mõis Harjumaale Risti kihelkonda, nüüdisajal asub Harju maakonnas Lääne-Harju valla territooriumil.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Hatu mõis eraldati 1609. aastal Padise kloostrist[1] ning selle esimene omanik oli rootslane Lars Svensson.

Põhjasõja järel kuulus mõis pikalt Mohrenschildtide suguvõsale.

1792. aastal läks mõis Padise Rammide valdusse, kes jäid Hatu mõisa omanikeks 1919. aasta võõrandamiseni. Christian von Rammile jäi 1919. aasta maaseaduse järel Hatu külas 24,41 ha suurune Kahejõe talu.

Hatu küla (Hatto külla) paiknes 18. sajandil krahv Ludwig August Mellini koostatud kaardi järgi Kaldamäe oja (Kaldama) läänekaldal ja Hatu mõis (Hattokül) Kaldamäe oja idakaldal.

Mõisahooned[muuda | muuda lähteteksti]

Mõisa peahoone ehitamist alustati 1853. aastal Clas Gustav Reinhold von Rammi ajal ja see valmis 1864. aastal, hoone kujunduses domineerib uusgooti stiil. Tänapäevani on mõisa peahoone säilinud peaaegu algkujul, alles on ka mõni kõrvalhoone: sammastikuga tall-tõllakuur sõiduhobustele, sepikoda ja ait, mis asuvad reas piki sissesõiduteed.

Peahoonel on kivikatus, maja on ahjuküttega (kahhelahjud). Hoone esimesel korrusel asub 11 eri suurusega ruumi/tuba, millest suurem osa on hiljuti renoveeritud; teisel korrusel on 4 ruumi. Hoone keldris on 11 võlvlagedega ruumi. Pindalalt on 1. korrus 320 m2, 2. korrus 230 m2, kelder 280 m2, kokku 713,8 m2.

Eesti NSV ajal kasutati hoonet koolimaja ja rahvamajana, kuulus Risti külanõukogusse ja Kungla sovhoosile.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Hatu mõis Rahvusarhiivi Eesti ala mõisate registris (vaadatud 21.04.2019)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]