Haroun Tazieff

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Haroun Tazieff (1972 )

Haroun Tazieff (11. mai 1914 Varssavi2. veebruar 1998 Pariis) oli belgia-prantsuse vulkanoloog, vulkaanidega seotud raamatute ja filmide autor ning teaduse populariseerija.

Eesti keeles on sarjas "Maailm ja mõnda" ilmunud Tazieffi raamat "Kraatrid tules" (tõlkinud Helle Michelson ja Silvia Tui, Eesti Raamat, Tallinn 1964, 208 lk). Kogumik sisaldab ka algselt eraldi ilmunud teost "Kohtumised saatanaga", mille aluseks oli tema dokumentaalfilm "Les Rendez-vous du diable" (1958).

Mitmetes publikatsioonides on viidatud Tazieffi Poola päritolule, kuid see on üsnagi tinglik, kuna Varssavi kuulus toona Tsaari-Venemaa koosseisu, tema isa Sabir Tazueff (1885–1914) oli Kesk-Aasia tatarlane ning ema Zenitta Klupta (1887–1984) hoopis juudi rahvuse või samuti tatari juurtega. Isa hukkus Esimese maailmasõja Poola rindel tsaariarmees meedikuna teenides samal aastal kui Haroun sündis. Ka emast sattus ta lahku juba varases lapsepõlves. 1950-ndatel Aasias rännates olevat Haroun Samarkandis siiski oma kaugete sugulastega kohtunud.

Tazieff on õppinud alguses agronoomiat, hiljem geoloogiat ja töötanud nooruses mäeinsenerina endises Belgia-Kongos. Huvi vulkanoloogia vastu ongi alguse saanud uurimisretkedelt Kesk-Aafrikas. Aastatega laienes see kõigile kontinentidele, Kariibi mere saartele ja ka ookeanipõhjale. Filmimist alustas ta Lõuna-Itaalia tulemägedel (Etna, Stromboli, Vesuuv).

Aastal 1966 kandideeris ta Oscarile dokumentaalfilmiga "Le Volcan interdit" (inglise keeles "Forbidden Volcano"). Hilisemas tegevuses keskendus vulkaaniliste nähtuste ennustamise ja looduskatastroofide ennetuse probleemidele (raamat "Forecasting volcanic events", 1983). Veel 1990-ndatel jõudis Tazieff tegeleda ka osooniaukude ja kliima soojenemise probleemidega. Eriti huvitas teda, kuivõrd on need protsessid looduslikku päritolu ja kuivõrd inimmõjudega seotud. Praegu jätkab neid töid temanimeline teaduskeskus Pariisis.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]