Hérault' departemang

Allikas: Vikipeedia
Hérault' departemang

[ er'oo ]
prantsuse Département de l'Hérault
oksitaani Departament d'Erau

departemangu vapp
Hérault' vapp

Pindala: 6224 km²
Elanikke: 1 120 190 (2015)[1] Muuda Vikiandmetes
Rahvastikutihedus: 180 in/km²
Departemangu number: 34
Haldusjaotus: 49 kantonit
343 valda
Keskus: Montpellier
Hérault-Position.svg

Hérault [er'oo] (prantsuse hääldus: [eʁo]; oksitaani keeles Erau) on departemang Lõuna-Prantsusmaal. Piirneb põhjas Aveyroni departemangu, kirdes ja idas Gard'i departemanguga, lõunas Vahemerega, edelas Aude'i departemanguga ning läänes Tarni departemanguga.

Ta on saanud oma nime Hérault' jõe järgi.

Loodus[muuda | muuda lähteteksti]

Departemang jaguneb looduslik-geograafiliselt kaheks: tasaseks rannikumadalikuks, mis on 10–30 kilomeetri laiune, ning mägede ja platoode alaks.

Tasandikud[muuda | muuda lähteteksti]

Tema lõunapoolne rannikuala on tasane ja seal asub mitu järve. Tähtsamad neist on Ori, Méjeani ja Arneli järv ning Thau bassein (Bassin de Thau). Kogu see tasane rannikuala on märgitud kahe mäetipuga, mis annavad tasasele pinnale omapärase vaatepildi. Esimene neist on 113 meetri kõrgune Saint-Loupi mägi (eesti keelde tõlgituna Püha Hundi mägi) Agde'i linna lähedal ja teine lubjakivine 176 meetri kõrgune mägi Saint Clair. Viimase ümber asub Sète'i linn. Mõlemad mäed on vulkaanilist päritolu.

Kõrgreljeefid[muuda | muuda lähteteksti]

See ala omakorda jaguneb kaheks: mägede ja platoode alaks. Neist esimene on departemangu kõige kõrgeim ala. Sealsed mäetipud ulatuvad kuni 1124 meetri kõrguseni. Seda Camboni ja Salvergues'i valdades. Platoode ala on peamiselt lubjakivi pinnasega. Selles eristatakse selgelt Larzaci nõo lõunaserva, mis asub departemangu põhjaosas.

Kliima[muuda | muuda lähteteksti]

Kuna departemang on merega piiratud, siis seal asuv kliima on selgelt vahemereline, kuid väga ebaregulaarne. Seda eriti sademete suhtes. Kuid üldiselt võib märkida, et sademed on vähesed suvel ja talvel, kuid tihedamad kevaditi. Samuti on sademete hulk suurem mägisematel aladel. Vahemereline kliima taandub loodesuunas, kuna sealt väljub departemangu ainus jõgi, mis voolab Atlandi ookeani poole ja seega toob kaasa kliimaerinevusi. See jõgi on Agout. Suvekuudel võib esineda perioode, kus vihma ei saja mitu kuud järjest.

Veestik[muuda | muuda lähteteksti]

Välja arvatud Agout, suububad kõik teised departemangu jõed Vahemerre. Tema kaks tähtsamat jõge on Hérault' jõgi ja Orbi jõgi. Esimene kulgeb põhjast lõunasse Ganges'i linnast Agde'i linna, kus seejärel suubub Vahemerre. Tema tähtsamad lisajõed on Vis, Lergue, Boyne, Payne ja Thongue. Teine jõgi, Orb, saab alguse samast departemangust, Escandorgue platoo põhjaosast. Tema tähtsamad lisajõed on Mare, Jaur ja Vernazobre jõed. Samuti suubub viimane Vahemerre. Kaks teist tähtsamat jõge on departemangu piirijõed. Esimene neist on Le Vidourle, mis kulgeb Gardi departemangu piiril itta. Teine on l'Aude lõuna-edela piiril samanimelise Aude'i departemanguga. Departemangu jõgede eripära seisneb selles, et ainult peamiste jõgede sängis leiab kesksuvise kuumusega voolavat pinnavett. Jõed, mille sängid on suviti kuivad, on näiteks Libron ja Lez. Viimane voolab läbi departemangu halduskeskuse Montpellieri.

Transport[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Hérault' departemangu transport.

Departemangus on esindatud kõik transpordi liigid. Bussiliinid linnasiseselt, departemangusiseselt, regioonidevaheliselt ja ka rahvusvaheliselt. Raudtee liikluses on kasutusel reisijate vedu Hispaania, Lyon-Pariisi ja Clermont-Ferrandi suundadel. Samades suundades on ka kasutusel kaubavedu. Seal asub ka neli tsiviillennuvälja. Tema tähtsaimaks sadamalinnaks on Sète linn. Sealt toimub ka regulaarne reisiliiklus Marokosse ja ka Kariibi merele. Lisaks on asuvad rannikulinnades jahisadamad, mis on Vahemere turisminduse üheks aluseks.

Departemang jaguneb poliitiliselt:

Ringkond Rahvaarv
(2010)
Pindala
(km²)
Kantoneid Valdu
Béziers 296 898 2987 19 152
Lodève 89 265 1 819,58 8 98
Montpellier 658 385 1 294,64 22 93

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Étude d'Aménagement Rural du Département de l'Hérault, Ministère de l'Agriculture, France (loodusest ja kliimast)

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. INSEE, Recensement de la population 2015, 27.12.2017

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]