Grip

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib kalurikülast, saarestiku kohta vaata Gripi saarestik, endise valla kohta vaata Gripi vald

Kalurikülast (Foto: Frode Inge Helland, 1967)
Vallamaja
Gripi kirik
Koolimaja
Majad põhjapoolsel küljel

Grip on mahajäetud kaluriküla Norras, mis asub Kristiansundi valla koosseisu kuuluvas Gripi saarestiku suurimal Gripholmeni saarel.

Esimesed märkmed asustusest Gripis pärinevad 9. sajandist. Hansa liidu ajal hoogustus kalaeksport Norra kaluriküladest, kaasaarvatud Gripist. Küla kuulus enne reformatsiooni 1536. aastal Norra peapiiskopile.

1728. aastal ostis Trondheimi kaupmees Hans Horneman kuningas Frederik IV käest Gripi küla. Külas elanud kalamehed pidid oma saagi müüma kaupmeestele nende määratud hinna eest. Kokkulepe kehtis 1893. aastani.

1796. aastal hävitas torm suurema osa kalurikülast ning sama juhtus ka 1804. aastal. Esimesed muulid rajati aastal 1882 ja sadam, milles olid väiksed laevad võimelised randuma, ehitati aastal 1950.

Rahvaarv saarel on kõikunud juba sajandeid. Praegune tühi küla oli kunagi hõivatud ja toimekas koht. Kalapüügi kõrghooaegadel elas seal ligi 2000 kalameest, kes purjetasid ja sõudsid Grippi kõikjalt, et püüda turska. II maailmasõja ajal rahvaarv kahanes. Gripist sai inimtühi paik kui Hildur ja Kasper Larsen sealt viimastena 1974 aastal enne jõule lahkusid. Hüljatud kalurimajadest on saanud populaarsed suvituskohad. Suviti on Gripis ligikaudu 250 alaliselt elavat inimest. Saarel puudub veeallikas, kogutakse vihmavett, tualettides lastakse peale merevett ja pesupesemiseks sõidetakse linna. Vanasse koolimajja on sisse ehitatud võõrastemaja ja postkontor.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Selles artiklis on kasutatud ingliskeelset artiklit en:Grip (Norway) seisuga 12.04.2009.