Grýla
Grýla on Islandi folklooris koletu olend, kes elab Islandi kõnnumaal.[1] Nime Grýla on esmakordselt märgitud keskaegsetes allikates. Varaseimad ühemõttelised viited Grýla soole ja tema seostele jõuludega pärinevad aga XVII sajandist.[1] Seitsmeteistkümnenda sajandi luuletustes on teda kujutatud koleda ja ahne trollitaolise eidena, kes rändab asulate vahet ja nõuab andameid, otsides sageli ulakaid lapsi. Kaasaegsed Grýla kirjeldused keskenduvad rohkem tema rollile jõulumeeste emana (jólasveinar). Mõnede kirjelduste kohaselt on tal kabjad ja viisteist saba.[2] Tänapäeval on tema iseloomu ja välimuse kõige koletumad küljed (nt isu laste järele) leebemalt kujutatud.
Grýla keskaegsetes allikates
[muuda | muuda lähteteksti]Grýlat on kirjeldatud mitmetes luuletustes koos tema mehega, samas võis ta oma mehe ära süüa, kui ta tollest ära tüdines.[1]
Nimi Grýla esineb nimekirjas troll-naiste kirjelduses Eddas, mille 13. sajandil[2] koostas Snorri Sturluson.[3] Ühes 14. sajandi alguse Edda käsikirjas, Grýlu heiti ('heiti Grýla) nimekiri annab rebastele erinevaid termineid, mis viitab seosele polaarrebasega.
Põhja-Atlandi piirkonnas on mitmeid Grýla sarnaseid versioone ja need on üldiselt seotud näidendite ja maskeerumise traditsioonidega. Terry Gunnell oletab, et Grýlat võis kunagi Islandil seostada sarnaste maskeerimistraditsioonidega, kuigi sellised tavad pole tänapäevani säilinud.[4]
Grýlaga seotud legendid sarnanevad šotlaste Cailleach Beuri ja iirlaste Cailleach Bhéaraga – nad kõik on seotud hääbuva valgusega, mägedega ja metsiku maastikuga. Kõigil neil on kepp, mis külmutab maa ning neist väetim mees. Grýla võis Islandile jõuda iiri-šoti päritolu asunikega.[5]
Erinevalt hilisematest Grýla kirjeldustest ei mainita selgesõnaliselt Grýla sugu. Mitte kõik Gunnelli tuvastatud Grýla sarnased olendid ei ole naistegelased ja on võimalik, et Grýlat peeti algselt pigem meeskoletiseks kui naistrolliks. Ühes 17. sajandi luuletuses Grýlast kujutatakse teda pigem suvel kui jõulude ajal talude vahel uitamas ja teda kirjeldatakse hermafrodiidina.[6]
Grýla ja jõulufolkloor
[muuda | muuda lähteteksti]Enne Grýla jõuludega seostamist kehastas ta pigem talve ja pimeduse aega.[1] Talvine pööripäev oli kunagi eriti Islandil raske aeg, mil nälg ja külm võis sageli lapsi tappa.[5] Paljud sõnakuulmatud lapsed, kes läksid talvel pimedas õue, ei tulnud kunagi tagasi.[7]
Grýlat ja teisi temasuguseid müütilisi olendeid peeti maa tegelikeks valitsejateks, samal ajal kui islandlased said seal nende armust elada.[1]
Grýla on nooremates traditsioonides tihedalt seotud jõulufolklooriga.[4] Vanim säilinud allikas, mis seostab Grýlat jõuludega, on luuletus, mille koostasid tõenäoliselt Sléttuhlíði Felli praost Guðmundur Erlendsson ja tema õemees Ásgrímur Magnússon, kes oli põllumees ja luuletaja. Selle luuletuse "Grýlukvæði" võib dateerida ligikaudu 1638.–1644. aastaga.[8] Mitu aastat pärast seda, ligikaudu aastatel 1648–1649 koostas praost Hallgrímur Pétursson luuletuse "Leppalúðakvæði", milles esineb Grýla laisk ja ebameeldiv abikaasa Leppalúði ning väidab, et Grýla jäi pärast reisi Sléttuhlíði voodihaigeks.
Tänapäeval
[muuda | muuda lähteteksti]2024. aastal esineb Grýla ühe peategelasena Amazoni toodetud filmis Red One (Warner Bros. Picturesi 2024. aasta jõuluseikluskomöödiafilm), keda kehastab Kiernan Shipka. Teda nimetatakse jõulunõiaks ja tal on mõned maagilised võimed. Ta on nii mütoloogia trolli moodi olend kui ka kujumuutja, kes võib võtta inimese kuju. Selles filmis on ka teine puhkusega seotud müütiline olend, Krampus.
Netflixi sarjas Chilling Adventures of Sabrina on Grýla korduvalt esinev tegelane, kes sarja alguses otsib oma lapsi, kes on nähtamatud ja põhjustavad kaost.
Tema lemmikloom on jõulukass.
Vaata ka
[muuda | muuda lähteteksti]Viited
[muuda | muuda lähteteksti]- ↑ 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Magazine, Smithsonian; Palmer, Alex. "Why Iceland's Christmas Witch Is Much Cooler (and Scarier) Than Krampus". Smithsonian Magazine (inglise). Vaadatud 29. detsembril 2024.
- ↑ 2,0 2,1 "From Iceland — Monsters and Mythical Beings: Grýla". The Reykjavik Grapevine (Ameerika inglise). 8. mai 2009. Vaadatud 29. detsembril 2024.
- ↑ Gurevich, Elena. "Anonymous, Trollkvenna heiti". Skaldic Poetry of the Scandinavian Middle Ages. Vaadatud 11. septembril 2024.
- ↑ 4,0 4,1 Gunnell, Terry. "Grýla, Grýlur, Grøleks And Skeklers: Medieval Disguise Traditions in the North Atlantic". Christmas in Iceland 2000. Originaali arhiivikoopia seisuga 13. oktoober 2006.
- ↑ 5,0 5,1 "Is Grýla a Celtic goddess?". Iceland Monitor. Vaadatud 29. detsembril 2024.
- ↑ Parsons, Katelin Marit (20. september 2023). "Hán Grýla?". Ritið (islandi) (2): 35–58. ISSN 1670-0139.
- ↑ "The Icelandic Yule Lads and their Mother Gryla". Guide to Iceland (inglise). Vaadatud 29. detsembril 2024.
- ↑ Parsons, Katelin Marit (2013). "Grýla in Sléttuhlíð". Gripla. 24: 211–233. Vaadatud 11. septembril 2024.