Gifhorni hertsogkond

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Gifhorni hertsogkond (saksa keeles Herzogtum Gifhorn) keskusega Gifhorni lossis asutati aastal 1539 ja kestis ainult 10 aastat kuni oma valitseja hertsog Franzi surmani aastal 1549. Selle koosseisu kuulusid Amt Gifhorn, Amt Fallersleben ja Isenhageni klooster.

Asutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Palvetava hertsog Franzi skulptuur Gifhorni lossi kabelis

Hertsogkond asutati, kui Braunschweig-Lüneburgi hertsog Franz naasis aastal 1536 pärast mitmeid aastaid Saksimaa kuurvürstiriigi õukonnas Wittenbergis. Ta nõudis oma vanemalt vennalt hertsog Ernstilt (tuntud kui Usutunnistaja) pärandiosana oma hertsogkonda ja sundis riiki jaotama. Kuna tema nõue hertsogkonna kogu idapoolsele osale oli vastuvõetamatu, mitte ainult tõsise võlakoormuse tõttu, mida riik kandis, anti talle aastal 1539 Gifhorni ja Fallerslebeni Amtid ja Isenhageni klooster Hankensbütteli lähedal. Kuigi Franz püüdis saavutada täielikku iseseisvust oma valdustes, jäi märkimisväärne võim hertsogkonna keskusesse Cellesse. Näiteks vastutas Celle välispoliitika üle ja Gifhorni aadel jäi Lüneburgi osaks.

Laiendamine[muuda | muuda lähteteksti]

Gifhorni hertsogkond oli väike, kergesti hallatav valdus, milles hertsog Franz võis vabalt lubada oma aadellikku esinemist ja esineda oma vürstlike ülesannetega. Ta oli vaimustunud sellisest elustiilist mitme Saksi kuurvürsti õukonnas Wittenbergis veedetud aasta jooksul. Aastal 1525 alustas ta Gifhorni lossi laiendamist oma kuninglikuks residentsiks. Õukonnaelu iseloomustas suurte vürstlike õukondade suurustlemine; ta serveeris toitu ja jooke kallites Veneetsia klaasnõudes, korraldas rüütliturniire ja kuninglikke jahte, seadis sisse õukonnanarri ja õukonnakantsleri (Hofkanzler) ametikohad. Samal ajal ehitas ta Fallerslebeni lossi oma maamõisaks.

Lõpp[muuda | muuda lähteteksti]

Tema aastal 1547 sõlmitud abielu Klaraga kestis ainult kolm aastat, kuna hertsog suri 41-aastasena. Ta maeti Gifhorni lossi kabelisse. Tema naisele anti Fallerslebeni loss elatussallikaks. Kuna hertsog Franzil ei olnud meessoost pärijaid, läks Gifhorni hertsogkond tagasi Lüneburgi vürstkonnale.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]