Georgi Lvov

Allikas: Vikipeedia
Georgy Lvov LOC 3c35383u.jpg

Georgi Lvov (2. november 18617. märts 1925) oli Venemaa riigitegelane ja Ajutise Valitsuse esimene juht alates 23. märtsist kuni 21. juulini 1917.

Georgi Lvov lõpetas Moskva ülikooli õigusteaduskonna. 1905. aastal valiti ta Venemaa Keisririigi I Riigiduumasse, konstitutsiooniliste demokraatide partei liikmena.

Aastatel 19141917 oli ta Ülevenemaalise haigete ja haavatute abistamise liidu esimees.

Tegevus pärast 1917. aasta veebruarirevolutsiooni[muuda | redigeeri lähteteksti]

Pärast 1917. aasta veebruarirevolutsiooni pakuti peale Veebruarirevolutsiooni valitsus- ja riigijuhi kohta. Venemaa Ajutine Valitsus püüdis olukorda parandada uute liberaalsete seadustega, kuid jätkuva I maailmasõja tõttu ei saanud kohe mitmeid reforme ellu rakendada, mis põhjustas rahvas üha kasvavat rahulolematust.

Next.svg Pikemalt artiklis Georgi Lvovi esimene valitsus‎

Vürst Lvovi poolt juhitava liberaalse ning demokraatliku valitsuse valitsusajal kujunes Petrogradis välja demokraatlikult valitud Venemaa valitsuse ja demokraatlikku riigikorda mittetunnistava radikaalsete sotsiaaldemokraatide (bolševike), mõõdukate sotsiaaldemokraatide ning esseeride poolt moodustatud Petrogradi Nõukogu kaksikvõim.

Next.svg Pikemalt artiklis Georgi Lvovi teine valitsus‎

Lõpuks otsustas Lvov valitsusjuhi kohast Sotsialistide-Revolutsionääride Partei juhtliikme Aleksandr Kerenski kasuks loobuda, lootes, et vasakpoolse meelestusega elanikkond on viimase valitsemisega rohkem rahul.

Emigratsioon[muuda | redigeeri lähteteksti]

Pärast enamlaste 1917. aasta riigipööret muutus Lvov ebasoovitavaks isikuks ning oli mõnd aega ka vangis. Mahalaskmisest ta siiski pääses, kuna tal õnnestus põgeneda. Oma viimased eluaastad veetis ta Pariisis.