George Martin

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib inglise muusikaprodutsendist, USA ulmekirjaniku kohta vaata artikkel George R. R. Martin

Sir George Martin

Sir George Henry Martin (3. jaanuar 1926 London8. märts 2016) oli inglise muusikaprodutsent ja arranžeerija.

Kuigi George Martini produtseeritud muusika esitajate valik ulatub UFO-st kuni Ultravoxi, Jeff Becki ja Celine Dionini ning Peter Sellersist Earth, Wind & Fire'ini, on tema pärand lahutamatult seotud ansambliga The Beatles.

1950. aastad[muuda | muuda lähteteksti]

Kui Martin 1950. aastal muusikafirmas EMI tööle asus, pandi ta vastutama plaadifirma Parlophone eest. Ta lihvis oma produktsioonitehnikat komöödiaplaatide peal, mida avaldasid näiteks Peter Ustinov ning Spike Milligan ja Peter Sellers raadiosarjast "The Goon Show".

1960. aastad[muuda | muuda lähteteksti]

Olles rohkem sisse võetud biitlite karismast kui nende muusikast, sõlmis ta nendega 1962. aastal lepingu.

Ent kui Martin oma oskused kasutusele võttis, hakkas ansambli potentsiaal realiseeruma. Martin tootis kõik nende albumid ja ka hilisemad väljaanded, näiteks 2006. aastal ilmunud remikside plaadi "Love". Seepärast oli ta ainuõige valik Elton Johni singli "Candle in the Wind" produtsendiks, sellest sai kõigi aegade müüduim singel.

1970. aastad[muuda | muuda lähteteksti]

1972. aasta oktoobris hakkas Martin uuesti koostööd tegema Paul McCartneyga, et toota ansambli Wings nimilugu Bondi-filmile "Ela ja lase teistel surra" ("Live And Let Die"), millest Guns N'Roses tegi hiljem oma versiooni.

1974. aasta 17. aprillil alustas Martin tööd ansambli America albumiga "Holiday". 1976. aastal anti välja ansambli American Flyer debüütalbum. Martin nimetas seda suurimaks pommiks, mida ta eales teinud. Kokku juhtis ta seitsme America albumi produtseerimist.