Gamelan

Allikas: Vikipeedia
Traditional indonesian instrument being played at the indonesian embassy.jpg
Traditional indonesian instruments02.jpg
Traditional indonesian instruments04.jpg

Gamelan on Indoneesias (enamasti Bali või Jaava saartel) kasutatav kindla olemusega intrumentide kogum ehk ansambel, milles on esindatud metallofonid, ksülofonid, trummid ja gongid; bambusflöödid, poognaga mängitavad ja näppe-keelpillid. Koosseisus võivad olla ka lauljad. Mõiste gamelan viitab rohkem pillikoosseisule kui muusikutele. Gamelani pillid on ehitatud ja häälestatud koos kõlama – erinevate gamelanide pillid ei ole tavaliselt omavahel vahetatavad.

Sõna "gamelan" tuleb jaavakeelsest sõnast "gamel", mis tähendab lööma või vasardama ning liitest "an", mis muudab juursõna kollektiivseks nimisõnaks. Instrumentide mängimiseks ei kasutata siiski tõelisi metallvasaraid, sest pillid võiksid nii puruneda.

Olenevalt gamelanis kasutatavatest pillidest, häälekasutusest, häälestusest, repertuaarist ja stiilist ning kultuurilisest kontekstist on iga gamelan erinev. Üldiselt ei ole kahte ühesugust gamelani, igal on oma stiil, mis võib geograafilisest lähedal tegutsevate gamelanide puhul viia piirkondliku stiilini.

Traditsionaalset gamelani muusikat kirja ei pandud, see levis suuliselt, kuid 19. sajandil loodi Yogyakarta ja Surakarta sultanaatides repertuaari üles kirjutamiseks eriline nootide üleskirjutamise viis. Seda kasutati eelkõige teoste säilitamiseks, mitte muusika noodist esitamiseks.

Gamelan ja klassikaline muusika[muuda | muuda lähteteksti]

Gamelan on inspireerinud mitmeid Lääne klassikalise muusika heliloojaid, ka Claude Debussy'd, kes kuulis jaava gamelani esitust 1889. aasta Pariisi maailmanäitusel. (Debussy kuuldud gamelan oli slendro helireas ja esitatud Kesk-Jaava muusikute poolt[1]. Kuigi Debussy oli gamelanist huvitatud, ei leia tema loomingust otseseid viiteid gamelani heliridadele, meloodiatele ega rütmidele. Samas leidub alates sellest ajast tema muusikas täistoonidega võrdtempereeritud helirida ja mõnikord ilmuvad tema muusikasse jaava gamelaniga sarnanevad heterofoonilised tekstuurid, eriti sooloklaverile kirjutatud teose "Estampes" esimeses osas "Pagodes" (1903), milles esiletungiva kvindiga imiteeritakse suure gongi korduvat rütmi.

Otseseid austusavaldusi gamelani muusikale leiab John Cage'i Lääne instrumentidele loodud heliteostest, eriti tema paladest prepareeritud klaverile, samuti ka Colin McPhee, Lou Harrisoni, Béla Bartóki, Francis Poulenci, Olivier Messiaeni, Bronislaw Kaperi ja Benjamin Britteni teostest.

Gamelani instrumentidele või terviklikele gamelani ansamblitele on mitmeid teoseid kirjutanud ka USA heliloojad Henry Brant, Steve Reich, Philip Glass, Dennis Murphy, Loren Nerell, Michael Tenzer, Evan Ziporyn, Daniel James Wolf ja Jody Diamond ning Austraalia heliloojad Peter Sculthorpe, Andrew Schultz ja Ross Edwards.

I Nyoman Windha on üks Indoneesia nüüdismuusika heliloojaid, kes on kirjutanud teoseid, kus kasutatakse koos Lääne ja gamelani muusikainstrumente. Ungari helilooja György Ligeti kirjutas gamelanist inspireeritud klaverietüüdi Galamb Borong.

Gamelan ja levimuusika[muuda | muuda lähteteksti]

Ameerika rahvamuusikust kitarrist John Fahey kaasas oma 1960. aastatel loodud helikollaažidesse ja 1997. aastal koos ansambliga Cul de Sac loodud teosesse "The Epiphany of Glenn Jones" gamelani elemente. Eksperimentaalne art-rock ansambel King Crimson kasutas gamelanist inspireeritud rütmikitarrikäike.[2] Gamelani löökriistu on oma muusikas kasutanud mitmed eksperimentaalsed popmuusika ansamblid nagu The Residents, 23 Skidoo (kelle 1984. aasta albumi pealkiri oli "Urban Gamelan"), Mouse on Mars, His Name Is Alive, Xiu Xiu, Macha, Saudade ja Sun City Girls. Gamelani on vähemalt kolm korda kasutanud ka Briti multiinstrumentalist Mike Oldfield teostes "Woodhenge" (1979), "The Wind Chimes (Osa II)" (1987) ja "Nightshade" (2005). Avangard-performance bänd Melted Men kasutab oma esitustes bali gamelani instrumente ning gamelanist inspireeritud kostüüme ja tantse.

Gamelan ja filmimuusika[muuda | muuda lähteteksti]

Ka animafilmis "Akira" kasutatakse gamelani helisid, et rõhutada võitlusstseene ning sümboliseerida traagilisel kangelasel Tetsuol tekkivaid üleloomulikke võimeid. Filmimuusikas esitatud gamelan salvestati Jaapani muusikakollektiivi Geinoh Yamashirogumi poolt. Telesarjas "Lahingulaev Galaktika" (Battlestar Galactica) kasutatakse gamelani väga palju, eriti kolmandas hooajas[3], gamelani kuuleb ka Alexandre Desplat'i muusikas filmidele "Tütarlaps pärlkõrvarõngaga" ja "Kuldne kompass" (The Golden Compass).

Gamelan ja kecak leiavad kasutust ka mitmes videomängus, näiteks mängudes "Secret of Mana" ja "Sonic Unleashed".

Gamelan ja elektrooniline muusika[muuda | muuda lähteteksti]

Gamelan on inspireerinud ka elektroonilise muusika tegijaid. Üks vanemaid näiteid on Texase bändi Drain's album "Offspeed and In There", mis sisaldab kahte lugu, kus trip-hop rütmid on sobitatud kokku Jaavalt ja Balilt pärit gamelani tsüklitega. Hilisemaid populaarseimaid näiteid on Sofa Surfers'i lugu "Gamelan" või Haruka Shimotsuki esitatud laul "EXEC_PAJA/.#Orica extracting" "Ar tonelico: Melody of Elemia" filmimuusikast.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Neil Sorrell. A Guide to the Gamelan. London: Faber and Faber, 2000. Lk 2-7
  2. http://www.progressiveears.com/frippbook/ch09.htm
  3. SoundtrackNet 28.02.07 artikkel

Märkused[muuda | muuda lähteteksti]

Artikkel põhineb ingliskeelsel Vikipeedia artiklil "Gamelan".