Friedrich Wilhelm I (Mecklenburg)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Friedrich Wilhelm I, Mecklenburg-Schwerini hertsog

Friedrich Wilhelm I (28. märts 167531. juuli 1713) oli aastatel 1692–1713 valitsev Mecklenburgi hertsog Mecklenburgi hertsogkonna Mecklenburg-Schwerini osas.

Friedrich Wilhelm oli vürst Friedrich zu Mecklenburgi ja selle naise Christine Wilhelmine vanim poeg. Ta oli lastetu Mecklenburgi hertsogi Christian Ludwig I vennapoeg. Friedrich Wiliam järgnes oma onule 21. juunil 1692 kui Mecklenburgi hertsogkonna Schwerini osa valitseja. Pärast dünastia Mecklenburg-Güstrowi liini hääbumist hertsog Gustav Adolfi surmaga 1695. aastal sattus Friedrich Wilhelm vägivaldsesse pärimisvaidlusesse oma onu Adolf Friedrich II-ga, mis eskaleerus kiiresti. See viis riigi kodusõja äärele ja lahendati ainult võõrvõimude sekkumisega. Taani ja Norra kuningas Frederik IV loobus päranditaotlusest Mecklenburg-Güstrowi vürstkonnale vastutasuks hertsogi toetuse eest Taani-Norrale Põhjasõjas. Vaidlus lõppes 1701. aastal Hamburgi kompromissiga. Mecklenburg jaotati jälle kaheks piiratud autonoomiaga osaks. Kaks alamvürstkonda, Mecklenburg-Strelitz ja Mecklenburg-Schwerin, eksisteerisid 1918. aastani. Kompromissiga kehtestati dünastiale ka esmasündinu pärimisõigus.

1708. aastal kehtestas Friedrich Wilhelm "Tarbimis- ja maksustatuudi", et ületada Kolmekümneaastase sõja ja Põhjasõja rahanduslikud tagajärjed. Lisaks rüütlite ja vaimulike maksustamisele hõlmas see seadus pärisorjuse kaotamist, vabastades põllumehed mõisnike sõltuvusest. Endised talupojad said oma maad rentida ja sunnitöö tuli asendada palgalise tööga. See tekitas hertsogi ja mõisnike vahel terava konflikti.

Friedrich Wilhelm abiellus 2. jaanuaril 1704 Kasselis Hessen-Kasseli krahvi Karl I tütre Sophie Charlottega. Abielu oli lastetu.

Friedrich Wilhelmil oli arvukalt armukesi, kellega ta sai vähemalt 9 last, sealhulgas:

  • Karl Ludwig von Mecklenburg auf Zibühl, Lübzin und Karcheez (suri 1703)
  • Margaretha Dorothea Gredler (suri 1744)

Friedrich Wilhelm suri Mainzis 31. juulil 1713 tagasiteel Schlangenbadist. Tema naine Sophie Charlotte asus elama Bützowisse, kus ta suri. Ta maeti oma mehe kõrvale Schwerini vastvalminud Püha Nikolause kiriku krüpti.

Eelnev:
Christian Ludwig I
Mecklenburg-Schwerini hertsog
1692–1713
Järgnev:
Karl Leopold