Finlandiseerumine

Allikas: Vikipeedia
Ambox outdated serious.svg See artikkel vajab ajakohastamist.
Palun aita selle artikli sisu ajakohastada. (Kuidas ja millal see märkus eemaldada?)

Finlandiseerumine ehk soometumine oli poliitiline protsess Soomes, mille käigus pärast vaherahu sõlmimist Teises maailmasõjas Soome, iseseisvuse säilitamise nimel ja hiljem majandusliku kasu nimel tegi tihedat koostööd NSV Liiduga, hoidudes vastandumistest NSV Liidu ja sotsialismileeri riikidega (SDV, Poola Rahvavabariik, Tšehhoslovakkia), hoolimata oma ametlikust neutraliteedipoliitikast.

Soome ja NSV Liidu nn. eriliste suhete aluseks oli 1948. aastal sõlmitud nn. Sõpruse, koostöö ja vastastikuse abistamise leping, samuti Soome kogemused Talvesõja päevilt, kui nad olid sunnitud vaatamata Euroopa ja Skandinaavia riikide abilubadustele pidama sõda oma iseseisvuse eest üksinda.

11. septembril 1945 andis Soome demokraatlikult valitud parlament seaduse, mis tagasiulatuvalt kriminaliseeris Nõukogude-vastase "sõjapoliitika". Endine president Risto Ryti mõisteti kümneks aastaks vangi, peale tema mõisteti vanglakaristus kahele endisele peaministrile, neljale ministrile ja ühele saadikule[1].

Majandustegevus NSV Liiduga[muuda | muuda lähteteksti]

Soome sai oma tooteid üsna lihtsalt turustada idaturul. Vastu sai Soome vajalikku toorainet kui ka tehnoloogiat, mida mujalt võis olla keerulisem või kallim saada (tuumareaktorid).

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Soome neutraalse riigina luuretegevuse tallermaana[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Hannes Walter. Sõdadest lähemal ja kaugemal. Tallinn 2012. Lk. 231
  2. Supon historia: Viktor Vladimirov oli KGB:n salamurhaosaston päällikkö