Finlandiseerumine

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Vladimir Lenini 100 sünnipäevaks Tamperes peetud Lenin-sümpoosioni auks 1970 aasta aprillis ilmunud soome postimark
Soometumise aja ilminguid: Vladimir Lenini 100. sünniaastapäeva tähistamiseks Tamperes peetud Lenini sümpoosioni puhul 1970. aasta aprillis ilmunud Soome postmark. See oli esimene välisriigi isikut kujutav Soome postmark.

Finlandiseerumiseks (saksa keeles Finnlandisierungrootsi keeles finlandisering) ehk soometumiseks (soome keeles suomettuminen) nimetatakse Soome poliitikat, mil pärast vaherahu sõlmimist Nõukogude Liiduga Teises maailmasõjas tegi Soome iseseisvuse säilitamise nimel ja hiljem majandusliku kasu nimel tihedat koostööd Nõukogude Liiduga, hoidudes vastandumistest Nõukogude Liidule ja sotsialismileeri riikidele (Saksa Demokraatlikule Vabariigile, Poola Rahvavabariigile, Tšehhoslovakkiale), hoolimata oma ametlikust neutraliteedipoliitikast.

Soome sai oma tooteid idaturul turustada üsna lihtsalt. Vastu saadi vajalikku toorainet ja tehnoloogiat, mida mujalt võis olla keerulisem või kallim saada, näiteks tuumareaktoreid.

Soome ja Nõukogude Liidu nn eriliste suhete aluseks oli 1948. aastal sõlmitud nn sõpruse, koostöö ja vastastikuse abistamise leping, samuti Soome kogemused Talvesõja päevilt, kui Soome oli sunnitud, vaatamata Euroopa ja Skandinaavia riikide abilubadustele, pidama sõda oma iseseisvuse eest üksinda.

11. septembril 1945 andis Soome demokraatlikult valitud parlament seaduse, mis tagasiulatuvalt kriminaliseeris Nõukogude-vastase "sõjapoliitika". Endine president Risto Ryti mõisteti kümneks aastaks vangi, peale tema mõisteti vanglakaristus kahele endisele peaministrile, neljale ministrile ja ühele saadikule[1].

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Soome neutraalse riigina luuretegevuse tallermaa[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Hannes Walter. Sõdadest lähemal ja kaugemal. Tallinn 2012. Lk 231
  2. Supon historia: Viktor Vladimirov oli KGB:n salamurhaosaston päällikkö

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]