Filosoofide laev

Allikas: Vikipeedia
Filosoofide laev Oberbürgermeister Haken

Filosoofide laev on kujunenud Nõukogude Venemaalt kontrrevolutsiooniliselt meelestatud intelligentsi väljasaatmise kampaania nimetuseks.

Kampaania käivitas Lenini kiri Dzeržinskile 19. mail 1922. Seni oli kontrrevolutsionääride vastu võitlemisel rakendatud meetodeid isikute leidmiseks ja hukkamiseks. Lenini ettepanek oli saata kontrrevolutsionäärid välja. Operatsiooni pidi arendatama läbimõeldult ja süstemaatiliselt, et ei juhtuks palju rumalusi. Üle vaadata tuli kõik ülikoolid, toimetused jne, kus kontrrevolutsionääride esinemist võis oletada. Lenin ise tõstis teiste võimalike kontrrevolutsiooniliste koosluste taustal esile Petrogradis asuva ajakirja Ekonomist toimetust. Kolm päeva hiljem oli Leninil esimene insult.

Kõige rohkem väljasaadetuid viidi 29.–30. septembril laevaga Oberbürgermeister Haken ja 16.–17. novembril laevaga Preussen Saksamaale Stettinisse, kokku üle 160 inimese. 1922. aastal saadeti välja pereliikmed 228 inimest, sh 32 üliõpilast. Hiljem saadeti 1922. aastal intellektuaale välja veel rongiga Lätisse Riiga ja laevaga Odessast Istanbuli.

Väljasaatmine toimus alandavalt: kaasa võis võtta kaks komplekti pesu, kaks paari sokke, pintsak, püksid, palitu, müts ja kaks paari jalanõusid; raha ja muu vara konfiskeeriti.

Tuntumaid väljasaadetuid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]