Pitirim Sorokin

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Pitirim Sorokin (1917).

Pitirim Aleksandrovitš Sorokin (Питирим Александрович Сорокин; 21. jaanuar 1889, Arhangelski kubermang11. veebruar 1968, Winchester Massachusetts) oli komi-vene-ameerika sotsioloog, õppejõud ja poliitiline aktivist.

Pitirim Sorokin lõpetas 1914. aastal Peterburi ülikooli õigusteaduskonna. Ta oli tulihingeline kommunismivastane. Veebruarirevolutsiooni ajal kuulus ta esseeride parteisse ning oli Aleksandr Kerenski sekretär. Ta mõistis hukka bolševike riigipöörde ja tegutses aktiivselt selle vastu. Sorokin valiti esseeride nimekirjas Vologda kubermangust Asutava Kogu liikmeks. Bolševikud vahistasid teda korduvalt ja Lenin mõistis ta surma. Pärast kuuenädalast vangistust lasti ta siiski vabaks. 1918. aasta oktoobris teatas ta avalikult oma loobumisest poliitilisest tegevusest, lahkumisest esseeride parteist ja Asutavast Kogust. Seejärel pühendus ta teadus- ja õppetööle.

1920. aastal avaldas ta kaheköitelise teose "Sotsioloogiasüsteem" (Система социологии). Ometigi jätkusid võimude pretensioonid Sorokini vastu. Hävitati tema trükivalmis teos "Nälg kui faktor" (Голод как фактор), tema sotsioloogiaartikleid kritiseeris Lenin.[viide?] 26. septembril 1922 saadeti ta GPU Kolleegiumi otsusega riigist välja.

Ta elas lühikest aega Berliinis, seejärel Prahas. 1923. aastal emigreerus ta Ameerika Ühendriikidesse. 1924. aastast 1930. aastani oli ta sotsioloogia professor Minnesota Ülikoolis. 1930. aastal, kui Sorokin oli neljakümneaastane, palus Harvardi Ülikooli president teda isiklikult, et ta sinna tööle asuks. Harvardis asutas ta sotsioloogia osakonna.[1] Ta oli oma kolleegi Talcott Parsonsi häälekas kriitik.[2] Sorokin õpetas Harvardis 1959. aastani ja oli Ameerika Sotsioloogiaassotsiatsiooni 55. president.

Sorokin on enim tuntud oma panuse tõttu sotsiaalse ringkäigu teooriasse.

Sõktõvkari Riiklikus Ülikoolis loodi 2009. aastal Pitirim Sorokini Keskus.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Jeffries, Vincent. "Sorokin, Pitirim". Encyclopedia of Social Theory. California: Sage Publications.
  2. Sorokin, Pitirim Aleksandrovitš. Fads and Foibles in Modern Sociology and Related Sciences. Chicago, H. Regnery Co., 1956. Reprinted by Greenwood Publishing Group, 1976. ISBN 978-0-8371-8733-4

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • A Long Journey: the Autobiography of Pitirim A. Sorokin. College and University Press, 1963.