Fanta

Allikas: Vikipeedia


Fanta on kaubamärk, karboniseeritud karastusjookidele. Kaubamärgi omanik on USA ettevõte The Coca-Cola Company. Nimi "Fanta" on tuletatud saksakeelsest sõnast "fantastisch" (fantastiline).

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Uue joogi loomise põhjuseks oli teise maailmasõja ajal saksamaa vastase kaubandusblokaadi tõttu tekkinud raskused Coca-Cola siirupi sissetoomisel.

Sõja puhkedes kehtestas USA saksamaa vastase kaubandus blokaadi, et aga vältida sellest tulenevat tehaste sulgemist, otsustas Coca-Cola muuta sealsed tehased iseseisvaks. Max Keith kellele sai usaldatud vast loodud Coca-Cola Deutschland juhtimine, asus looma uut jooki, mis suudaks asendada ameeriklaste Coca-Cola't. Seejuures kasutades vaid kohapeal saadaolevaid toormeid. 1940 aastaks jõutigi, toonase pea keemiku Dr. Schetelig juhtimisel ka uue joogini. Uus jook sai apelsini maitseline, ning üheks põhi komponendiks kasutati muuhulgas ka vadakut. Tootmiseni jõuti aastal 1941, aastateks 1942-1949 lõpetati Coca-Cola tootmine saksamaal täielikult ning selle tootmine asendati Fantaga.

Fanta nime pakkus välja ettevõtte veteranist müügimees Joe Knipp. Idee tekkis sellest, et Keith viis nime leidmiseks läbi lühikese mõttekoja ning käskis kasutada nime leidmiseks oma fantaasiat mille peale Joe Knipp oligi pakkunud Fanta!

Peale sõja lõppu taastas The Coca-Cola Company oma õigused ning sai sellega kaasa tehase, valemid ja ka Fanta kaubamärgi koos sõjaajal teenitud kasumiga, kuid Fanta joogi tootmine ülevõtmise järgselt lõpetati.

Et aga 50ndatel aastatel edukalt uute toodetega turule tulnud Pepsiga paremini konkureerida alustas ka Coca-Cola 1955 aastal taas Fanta tootmisega.

Koostis[muuda | muuda lähteteksti]