Mine sisu juurde

Fabian. Ühe moralisti lugu

Allikas: Vikipeedia
Esimese väljaande esikaas

Fabian. Ühe moralisti lugu (saksa keeles "Fabian. Die Geschichte eines Moralisten") on saksa kirjaniku Erich Kästneri 1931. aastal ilmunud romaan.[1]

Romaani peategelane on germanist Jakob Fabian, kes töötab reklaamikirjutajana. Romaani esimesed peatükid käsitlevad Fabiani kokkupuuteid Berliini ööelu moraalitusega; ta külastab bordelle, allmaailma kõrtse ja kunstnike stuudioid. Enamasti jääb Fabian eemalseisvaks vaatlejaks, kes jälgib ümbrust vaikiva irooniaga. Ta on tahtmatult tõmmatud natsionaalsotsialistide ja kommunistide kasvavasse poliitilisse polariseerumisse ning on tunnistajaks Berliini kodanike ohjeldamatule hedonismile, mis ei hooli armastusest.

Romaani algul on Fabian irooniline ja ootab "sündsuse võitu" (saksa keeles Sieg der Anständigkeit). Aja jooksul ta kaineneb. Ta on inimestes korduvalt pettunud ja jääb lõpuks seisukohale, et suudab parandada ainult iseennast. Fabiani sõber Labude usub, et inimkonda on võimalik moraalselt edendada. Tema kihlatu petab Labudet ja mees otsib lohutust erinevate naiste seltskonnast, kuid jääb suures osas õnnetuks.

Kunstnikustuudios kohtub Fabian Cornelia Battenbergiga, kes on pärast negatiivseid kogemusi meestega lähisuhetest loobunud. Fabian läheneb talle empaatiaga, mispeale tekib nende vahel armusuhe. Sellel on Fabianile suur mõju, see parandab tema ambitsioonikust ja paneb näiliselt loobuma pessimistlikust maailmavaatest. Päev pärast Corneliaga kohtumist kaotab Fabian aga töökoha ning tema endine kolleeg saab hiljem Fabiani töö arvelt ametikõrgendust. Cornelia valib filminäitleja karjääri. Ta otsustab oma karjääri edendamiseks alustada seksuaalsuhet filmirežissööriga ja püüab Fabiani veenda, et see suhe on nende mõlema huvides. Fabian sellise eluga ei nõustu ja lõpetab suhte.

Fabiani sõbra Labude ootamatu enesetapp on peategelase jaoks veel üks löök. Too tulistab endale kuuli pähe, sest arvab, et tema doktoritöö lükati tagasi. Seda väitnud kiri oli aga professori assistendi kirjutatud. Pärast Labude surma lahkub Fabian Berliinist ja naaseb oma kodulinna Dresdenisse. Talle pakutakse tööd parempoolses ajalehes, kuid moraalitunnetus ei lase tal seda vastu võtta. Fabian upub, kui üritab päästa sillalt jõkke hüpanud poissi. Poiss oskab ujuda, kuid Fabian mitte.

Romaan ilmus 1931. aastal ja selle tegevus toimub 1920. aastate lõpus. Kästner tõlgendas seda aega mitte ainult poliitilise, vaid ka moraalse allakäiguna. Raamat näitab, et Weimari vabariigi allakäik ei olnud vähemalt Kästneri jaoks sugugi ootamatu.

Ennekõike on romaani eesmärk näidata, et Fabian kui moralist veendus ebamoraalsuse voolus ujumise võimatuses. Selle satiirilise romaani esialgne pealkiri oli "Raiskuminek" ("Der Gang vor die Hunde"). Kästneri enda sõnul oli selline pealkiri mõeldud selleks, et juba raamatu esikaanel selgeks teha, et romaanil on konkreetne hoiatav eesmärk. Kirjastaja aga otsustas skandaali ja tõsisemate tagajärgede vältimiseks romaani põhjalikult ümber teha, eemaldades kõige sündsusetumad kohad, ning muuta ka pealkirja.

Natsionaalsotsialistid pidasid raamatut aga siiski "saksa vaimu vastaseks" ja pornograafiliseks. Osalt selle romaani tõttu põletati Erich Kästneri teosed 1933. aastal Saksamaal suure raamatupõletamise käigus.

Eesti keeles ilmus "Fabian: ühe moralisti lugu" 1981. aastal Lembit Luiga tõlkes.[2] Romaani esialgne versioon "Raiskuminek" ilmus eesti keeles 2022. aastal Piret Pääsukese tõlkes.

  1. Hofrichter, Ruth J. (november 1932). "Erich Kästner as a Representative of 'Neue Sachlichkeit'". The German Quarterly. 5 (4): 173–177 (176). DOI:10.2307/400169. JSTOR 400169.
  2. "Fabian: ühe moralisti lugu: [romaan]". Vaadatud 23.10.2023.