FIDE tiitlid

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Rahvusvaheline maleliit, FIDE, jagab tulemustepõhiselt maletajatele erinevaid tiitleid. Tavaliselt ühendab tiitel endas Elo reitingu kombinatsiooni võrdlusanalüüsiga teiste maletajatega kellega on ametlikes mängudes kohtutud. FIDE kõrgemaid tiitleid jagatakse eluks ajaks.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Esimesed FIDE tiitlid anti maletajatele 1950. aastal. Välja anti 27 suurmeistri, 94 rahvusvahelise meistri ja 17 naiste rahvusvahelise meistri tiitlit.

Esimeste FIDE suurmeistrite hulka kuulus ka Eesti maletaja, Paul Keres. Teised 1950. aastal suurmeistri nimetuse pälvinud maletajad olid: Ossip Bernstein (Prantsusmaa), Issaak Boleslavski (NSVL), Igor Bondarevski (NSVL), Mihhail Botvinnik (NSVL), David Bronstein (NSVL), Oldřich Duras (Tšehhoslovakkia), Max Euwe (Holland), Reuben Fine (USA), Salo Flohr (NSVL), Ernst Grünfeld (Austria), Borislav Kostić (Jugoslaavia /Serbia/), Aleksandr Kotov (NSVL), Grigori Löwenfisch (NSVL), Andor Lilienthal (NSVL), Géza Maróczy (Ungari), Jacques Mieses (Suurbritannia), Miguel Najdorf (Argentina), Vjatšeslav Ragozin (NSVL), Samuel Reshevsky (USA), Akiba Rubinstein (Poola), Friedrich Sämisch (Lääne-Saksamaa), Vassili Smõslov (NSVL), Gideon Ståhlberg (Rootsi), László Szabó (Ungari), Savielly Tartakower (Prantsusmaa) ja Milan Vidmar (Jugoslaavia /Sloveenia/).

Meistrikandidaat (CM)[muuda | muuda lähteteksti]

Meistrikandidaat on maletaja, kes on suutnud ületada 2200 Elo reitingu. Meistrikandidaat on madalaim meeste kategooria tiitel.

FIDE meister (FM)[muuda | muuda lähteteksti]

FIDE meister on meistrikandidaadi ja rahvusvahelise meistri vahepealne aste. Kõige tavalisem viis, kuidas seda tiitlit saavutada on ületada Elo reiting 2300.

Rahvusvaheline meister (IM)[muuda | muuda lähteteksti]

Tiitel, mida saavad vaid tugevaimad maletajad. Tegu on eluaegse tiitliga ning selle saavutamiseks on vaja täita kolm FIDE normi. Rahvusvaheliste meistrite Elo reiting jääb tavaliselt 2400 ja 2500 vahepeale, kuigi on ka 2500 piiri ületanud väga tugevaid rahvusvahelisi meistreid. 2010. aasta novembri seisuga on rahvusvahelisi meistreid FIDE edetabelis 3036.

Rahvusvaheline suurmeister (GM)[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Suurmeister (male).

Rahvusvaheline suurmeister on kõrgeim FIDE poolt omistatav tiitel. Suurmeistri tiitleid jagatakse ainult väljapaistvatele maletajatele ja suurmeistriks saab maletaja siis, kui tema reiting on üle 2500 ja ta on suutnud täita kolm FIDE normi. Tiitel on eluaegne. Mängijaid, kelle reiting ületab 2700 piiri, kutsutakse ka Super-GM'iks. 2013. aasta juuni seisuga on FIDE edetabelis 47 maletajat, kelle reiting on 2700 või suurem.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]