Eugenia Gurin-Loov

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Eugenia Gurin-Loov (3. juuni 1922 Rumeenia Novo-Sulita8. aprill 2001 Tallinn) oli juudi päritolu Eesti kultuuritegelane.

1925. aastal asus Gurinite perekond elama Tallinna. Eugenia õppis Juudi Gümnaasiumis, mille ta 1940. aastal lõpetas. Sõja-aastad (1941–1944) möödusid põgenikuna Nõukogude Liidu tagalas. Aastail 1948-1952 õppis ta Tallinna Polütehnilise Instituudi majandusteaduskonnas. Pärast lõpetamist tegi pedagoogitööd Tallinna Rahanduse ja Krediidi Tehnikumis, Tallinna Polütehnilises Instituudis ja Tallinna Pedagoogilises Instituudis. 1968. aastal kaitses väitekirja majanduse alal ning sai majanduskandidaadi kraadi ning dotsendi kutse.

1988. aastal valiti Eesti Juudi Kultuuriseltsi, hiljem Eesti Juudi Kogukonna aseesinaiseks.

1994. aastal avaldas raamatu "Suur häving", mis käsitleb Eesti juutide holokausti ning sisaldab muu hulgas natsistide käe läbi hukkunud Eesti juutide nimekirja.

1998. aastal avaldas teise raamatu "Tallinna Juudi Gümnaasium". Sel aastal möödus 75 aas­tat kooli asutamisest. Raamat sisaldab ülevaadet kooli tegevusest kuni selle likvideerimiseni 1941. aastal, üht­lasi ka põgusat ülevaadet juutide elust Eesti Vabariigis.

Oli juudi kultuuri- ja ajalooalaste artiklite autor nii kogukonna ajalehes Hašachar (toimetaja Elhonen Saks) kui ka teistes väljaannetes, organiseeris kaks juudi kultuuri näitust ja esines ettekannetega raadios ja televisioonis nii Eestis kui ka välismaal.

2001. aastal autasustas Eesti Vabariigi president Eugenia Gurin-Loovi juudi kultuuri edendamise eest.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • E. Gurin-Loov. "Suur häving. Eesti juutide katastroof 1941." Tln., 1994;