Ettevõtlikkus

Allikas: Vikipeedia

Ettevõtlikkus (ingl entrepreneurial spirit) on isikuomadus, milles avaldub inimese tegutsemisvõime ja -tahe.[1] See põhineb loomingulisusel, uuendusmeelsusel ja riskivalmidusel, samuti oskusel ära tunda ja realiseerida võimalusi.[2] Ettevõtlikkus on osalt kaasasündinud ja see võib aja jooksul areneda, kuid seda saab ka teadlikult arendada.[1]

Ettevõtlik inimene:

  • mõistab probleemi olemust (sh selle võimalikke põhjuseid ja tagajärgi) ning suudab seada eesmärki;
  • saab aru, mil viisil on võimalik probleemi lahendada või eesmärki saavutada;
  • leiab probleemi lahendamiseks või eesmärgi saavutamiseks vajalikud ressursid (raha, inimesed, aeg);
  • lahendab probleemi või saavutab eesmärgi.[1]

Ettevõtlikkuse arendamine Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti Energia on koostöös Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumiga ellu kutsunud noorte ettevõtlikkuse arenguprogrammi ENTRUM, mille sihtrühma moodustavad põhikooli viimase klassi, gümnaasiumi ja kutsekooli õpilased. Noorte ettevõtlikkuse toetamiseks korraldatakse ka mitmesuguseid konkursse, nt "Olen ettevõtlik!", "Tähed särama", "Ajujaht", "Garage48".[1]

Lisaks on Eestis palju koole ja lasteaedu, mis kuuluvad haridusprogrammi Ettevõtlik Kool võrgustikku. Ettevõtlik Kool on kaasaegse hariduse kvaliteedimärk, mis on koondnimetus põnevale ja kaasavale õppimise metoodikale ning ühtlasi haridusprogramm, mis toob koolidesse ja lasteaedadesse rohkem iseseisvat ja ettevõtlikku hoiakut, arendab lastes otsustusvõimet ja ärgitab tegutsemishimu. Ettevõtliku Kooli võrgustik on laienenud igasse Eesti maakonda, kus kohalikul tasandil koordineerivad programmi maakondlikud arenduskeskused (MAK). Ettevõtliku kooli põhimõtete järgi töötab ligi 140 kooli ja lasteaeda üle Eesti, vaata millised koolid kuuluvad võrgustikku.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 R. Eamets, R. Ernits, H. Haabu jt (2012). Ettevõtlikkusest ettevõtluseni. SA Teadlik Valik. Lk 11–14.{{raamatuviide}}: CS1 hooldus: mitu nime: autorite loend (link)
  2. A. Piirimägi, K. Ruusamäe jt (2016). "Ettevõtlik kool. Ettevõtliku õppe juhendmaterjal 2" (PDF). Ida-Viru Ettevõtluskeskus. Originaali (PDF) arhiivikoopia seisuga 9. veebruar 2018.