Erinevus lehekülje "Veedad" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 23 baiti ,  2 kuu eest
resümee puudub
P (Vaher teisaldas lehekülje Veedad ümbersuunamise Vedad asemele: Mait Raun 2020)
Vedad on oma sisu poolest ohvri- ning ülistuslaulud, [[palve]]d ja [[loits]]ud ja neid on neli.
 
=="RigveedaRigveda"==
{{vaata|RigveedaRigveda}}
"[[RigveedaRigveda]]" (''ṛgveda'') stiil ja keel on keeruline ja raske, öeldakse isegi, et ta moodustab peaaegu omaette keele. Kasutatakse suurel hulgal [[sümbol]]eid ja [[metafoor]]e, nt lehmad = pilved = koidukiired; pilv = mägi; äike = sõda; silm = päike.
 
Ka jumalatel on palju erinevaid nimesid, sh metafoore, mis hakkavad juba omaette tähendust omandama, nt [[Indra]]t nimetatakse kui ''Vritra'' tapjat.
Taevasfääri jumalatest olulisemad on: taeva ja maailmakorra jumal [[Varuna]] ning maailmakorra ja päikese kulgemise jumal [[Mitra]]. Jumal [[Višnu]] on [[Rigveda]]s vähetähtis. Oluline on veel koidujumalanna [[Ûsas]]. Õhuruumijumalatest on olulisem tormi-, äikese- ja sõjajumal [[Indra]], maasfääri jumalatest tulejumal [[Agni]].
 
VeedadesVedades on ka rituaalhümne, dialooghümne (nt poeg pöördub isa vaimu poole) ning loitsulaadseid hümne.
 
=="JadžurveedaJadžurveda"==
{{vaata|JadžurveedaJadžurveda}}
"[[JadžurveedaJadžurveda]]" (''yajurveda'') on enamasti proosas kirjutatud teos, millel on viis osa, mis jagunevad neljaks mustaks ja üheks valgeks JadžurveedaksJadžurvedaks, viimane neist on olulisim.
 
Mõningaid ohvreid: loomohver, ''[[vajarpeya]]'' – kuninglik jõu-joomisriitus, ''[[rajasuya]]'' – kuninga kroonimistseremoonia.
 
=="SaamaveedaSaamaveda"==
{{vaata|SaamaveedaSaamaveda}}
"[[SaamaveedaSaamaveda]]" on suhteliselt vähetähtis tekst. ''Sāma'' tähendab 'lauluviisi', seega on "SaamaveedaSaamaveda" kogum laule, mida preestervaimulik laulis.
 
Tegemist ei ole iseseisva tekstiga, sest see sisaldab palju värsse "RigveedastRigvedast". "SaamaveedaSaamaveda" 1549 värsist ei ole ainult 75 pärit "Rigveedast", kusjuures ei ole arvestatud algteksti hümnide piiridega.
 
"Saamaveedale" liitus neli traktaati, kuidas seda kasutada.
 
=="AtharvaveedaAtharvaveda"==
{{vaata|AtharvaveedaAtharvaveda}}
"[[AtharvaveedaAtharvaveda]]" (sõnast ''atharvan'' 'tulepreester/loits') on kas värsis või [[proosa]]s kirja pandud valge ja must [[maagia]]. Kunagi eksisteeris üheksa erinevate koolkonnade versiooni, millest tänapäevani on säilinud vaid kaks. Algselt neid tekste veedade hulka ei loetud.
 
"Atharvaveeda" sisaldab loitse haiguste vastu, pika eluea saavutamiseks ja surma peletamiseks, deemonite ja nõidade vastu, vandenõu ja needuse vastu, naistega seotud maagiat (neiu palub endale meest), kuningaga seotud palveid, maagiat viha ja raevu vastu ning üksmeele säilitamiseks, vara ja äri eduks ning õnnetuste vastu, moraalsete eksimuste ja kuritegude vastu, loitse preestritevaimulike edukuse tagamiseks, kosmoloogilise ja filosoofilise sisuga hümne.
 
==Veedade uurimine==
==Õpetused==
 
Veedadele tuginevaid õpetussüsteeme ([[upaveedadupavedad]]):
 
*[[ajurveedaajurveda]]: [[meditsiin]]
*[[dhanurveedadhanurveda]]: [[võitluskunst]]
*[[stahapatjaveedastahapatjaveda]]: [[arhitektuur]], [[skulptuur]], [[geomantia]]
*[[gandharvaveedagandharvaveda]]: [[muusika]], [[poeetika]], [[tants]]
 
[[Kategooria:Hinduism]]
4015

muudatust

Navigeerimismenüü