Stress: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Resümee puudub
PResümee puudub
1. rida: 1. rida:
{{See artikkel| räägib inimese ja looma pingeseisundist; taime stressi kohta vaata artiklit [[Taime stress]]; kaardimängu kohta vaata artiklit [[Stress (kaardimäng)]]; räppari kohta vaata [[Stress (laulja)]]}}
{{See artikkel| räägib inimese ja looma pingeseisundist; taime stressi kohta vaata artiklit [[Taime stress]]; kaardimängu kohta vaata artiklit [[Stress (kaardimäng)]]; räppari kohta vaata [[Stress (laulja)]]}}.


'''Stress''' on [[emotsioon|emotsionaalne]] pingeseisund, mis tekib välis- ja sisekeskkonna ulatuslikul muutumisel, nn üldine kohanemissündroom. Stressi korral häirub [[hormonaalne tasakaal]] ning vallanduvad stressi[[hormoonid]] (näiteks [[kortisool]]), mis avaldavad negatiivset mõju kõigile elundkondadele, kõige rohkem [[Südame-veresoonkond|südame-veresoonkonnale]]. Stressihormoonid põhjustavad lihasepinge suurenemist, [[veresoon]]te ahenemist ja [[vererõhk|vererõhu]] tõusu.
'''Stress''' on [[emotsioon|emotsionaalne]] pingeseisund, mis tekib välis- ja sisekeskkonna ulatuslikul muutumisel, nn üldine kohanemissündroom. Stressi korral häirub [[hormonaalne tasakaal]] ning vallanduvad stressi[[hormoonid]] (näiteks [[kortisool]]), mis avaldavad negatiivset mõju kõigile elundkondadele, kõige rohkem [[Südame-veresoonkond|südame- ja veresoonkonnale]]. Stressihormoonid põhjustavad lihasepinge suurenemist, [[veresoon]]te ahenemist ja [[vererõhk|vererõhu]] tõusu.


Teatud tingimustes on stress hea ja normaalne nähtus, mis tagab eduka toimimise ja ellujäämise, kuid pikaajaline stress mõjub organismile hävitavalt.
Teatud piirides on stress hea ja normaalne nähtus, mis tagab eduka toimimise ja ellujäämise, kuid pikaajaline stress mõjub organismile hävitavalt.


==Stressi teke==
==Stressi teke==
Stress tekib organismi jaoks äärmuslikes tingimustes, milleks võivad olla nii pingeline elukeskkond kui ka üksindus, liiga raske vaimne või kehaline töö, tavapärase elurütmi ootamatu muutus, iseenda või lähedase inimese raske [[haigus]], trauma, mure lähedase inimese pärast, elamine või töötamine sobimatutes kliimatingimustes, [[väsimus]] ja kurnatus jne.
Stress tekib organismi jaoks äärmuslikes tingimustes, milleks võivad olla nii pingeline elukeskkond kui ka üksindus, liiga raske vaimne või kehaline töö, tavapärase elurütmi ootamatu muutus, iseenda või lähedase inimese raske [[haigus]], trauma, mure lähedase inimese pärast, elamine või töötamine sobimatutes kliimaoludes, [[väsimus]] ja kurnatus jne.


==Vaata ka==
==Vaata ka==
*[[Stressipall]]
* [[Stressipall]]

==Kirjandus==
* Stressi teejuht: kuidas saada lahti liigsest pingest? Eesti Tervisekasvatuse Keskus, 1997. Koostanud Taimi Elenurm, Anu Kasmel, Anti Kidron, Eha Rüütel, Maria Teiverlaur ja Uno Traat, toimetanud Anti Kidron; eessõna kirjutanud Linda Norheim.


== Välislingid ==
== Välislingid ==
* [http://naistekas.delfi.ee/tervis/tervis/enesemassaaz-imerohi-stressi-vabastamiseks.d?id=58550290 T. Õunap Enesemassaaž imerohi stressi vabastamiseks]
* [http://naistekas.delfi.ee/tervis/tervis/enesemassaaz-imerohi-stressi-vabastamiseks.d?id=58550290 Toomas Õunap. Enesemassaaž imerohi stressi vabastamiseks]
* [http://www.bioneer.ee/eluviis/ilu/aid-12045/Lihtsad-tegevused-stressi-v%C3%A4hendamiseks.-Kas-sina-oskad-ennast-ise-aidata- T. Õunap Lihtsad tegevused stressi vähendamiseks. Kas sina oskad ennast ise aidata?]
* [http://www.bioneer.ee/eluviis/ilu/aid-12045/Lihtsad-tegevused-stressi-v%C3%A4hendamiseks.-Kas-sina-oskad-ennast-ise-aidata- Toomas Õunap. Lihtsad tegevused stressi vähendamiseks. Kas sina oskad ennast ise aidata?]
* [http://akupunktuur.eu/enesemassaaz/kursus_2012/ Stressi vähendamise kursused]
* [http://akupunktuur.eu/enesemassaaz/kursus_2012/ Stressi vähendamise kursused]

[[Kategooria:Psühholoogia]]
[[Kategooria:Psühholoogia]]
[[Kategooria:Emotsioon]]
[[Kategooria:Emotsioon]]

Redaktsioon: 19. märts 2021, kell 21:38

 See artikkel räägib inimese ja looma pingeseisundist; taime stressi kohta vaata artiklit Taime stress; kaardimängu kohta vaata artiklit Stress (kaardimäng); räppari kohta vaata Stress (laulja)

.

Stress on emotsionaalne pingeseisund, mis tekib välis- ja sisekeskkonna ulatuslikul muutumisel, nn üldine kohanemissündroom. Stressi korral häirub hormonaalne tasakaal ning vallanduvad stressihormoonid (näiteks kortisool), mis avaldavad negatiivset mõju kõigile elundkondadele, kõige rohkem südame- ja veresoonkonnale. Stressihormoonid põhjustavad lihasepinge suurenemist, veresoonte ahenemist ja vererõhu tõusu.

Teatud piirides on stress hea ja normaalne nähtus, mis tagab eduka toimimise ja ellujäämise, kuid pikaajaline stress mõjub organismile hävitavalt.

Stressi teke

Stress tekib organismi jaoks äärmuslikes tingimustes, milleks võivad olla nii pingeline elukeskkond kui ka üksindus, liiga raske vaimne või kehaline töö, tavapärase elurütmi ootamatu muutus, iseenda või lähedase inimese raske haigus, trauma, mure lähedase inimese pärast, elamine või töötamine sobimatutes kliimaoludes, väsimus ja kurnatus jne.

Vaata ka

Kirjandus

  • Stressi teejuht: kuidas saada lahti liigsest pingest? Eesti Tervisekasvatuse Keskus, 1997. Koostanud Taimi Elenurm, Anu Kasmel, Anti Kidron, Eha Rüütel, Maria Teiverlaur ja Uno Traat, toimetanud Anti Kidron; eessõna kirjutanud Linda Norheim.

Välislingid