Erinevus lehekülje "Kõrgsurvevedelikkromatograafia" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
Olenevalt kasutatavast [[statsionaarne faas|statsionaarse faasi]] tüübist lahutatakse ained erineval viisil ja vastavalt sellele eristatakse järgmisi meetodeid (ja meetodite modifikatsioonide):
*[[Normaalfaasiline kõrgsurvevedelikkromatograafia]], kus polaarne statsionaarne faas on silikageel ja liikuv faas on mittepolaarne. Selle meetodi üks modifikatsioone on hüdrofiilne interaktsioonikromatograafia (''hydrophilic interaction liquid chromatography'', HILIC), kus polaarse statsionaarse faasi külge on seotud hüdrofiilsed diool-, amiino- või amiidrühmad ning liikuv faas sisaldab väikeses koguses vett.
*[[Pöördfaasiline kõrgsurvevedelikkromatograafia]] (''reversed-phase'' HPLC, RP-HPLC), kus mittepolaarne statsionaarne faas on silikageel, mille külge on keemiliselt seotud alküülrühmad, ning liikuv faas on polaarne. Pöördfaasilise HPLC üks modifikatsioone on [[Pindaktiivsed ained|mitselle]] sisaldava vesilahuse kasutamine liikuva faasina (''micellar liquid chromatography'', MLC).
*[[Ioonivahetuskromatograafia]]s on statsionaarne faas tahke polüelektrolüüt ([[iooniidid|ioniit]]), mille ioonsed funktsionaalrühmad interakteeruvad proovis olevate vastasmärgilise laenguga ioonidega. Seotud ioonid elueeritakse, muutes liikuva faasi soolasisaldust või pH-d.
*[[Suurus-eraldus-kromatograafia]]s (''size-exclusion chromatography'', SEC) kasutatakse statsionaarse faasina poorset geeli, millest lahuses olevad molekulid väljuvad vastavalt suurusele. Eristatakse geelfiltratsioonkromatograafiat, milles kasutatakse läbivoolutamiseks vesilahust ja geelkromatograafiat (GPC), milles liikuv faas on orgaaniline lahusti.
*[[Afiinsuskromatograafia|Afiinsuskromatograafial põhinev HPLC]] (''high-performance liquid affinity chromatography'', HPLAC) on meetod, milles eraldatavad ained seonduvad esmalt kolonni täidiseks olevale maatriksile seotud ligandiga ning elueeritakse seejärel kolonnist.
*Mitsellaarsel vedelikkromatograafial põhinev HPLC (''micellar liquid chromatography'', MLC)
 
==Kõrgsurve-vedelikkromatograafia aparatuur==
290

muudatust

Navigeerimismenüü