R (programmeerimiskeel): erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
P platform > platvorm
PResümee puudub
12. rida: 12. rida:
}}
}}


'''R''' on kõrgtaseme [[objektorienteeritud programmeerimine|objektorienteeritud]] [[interpretaator|interpreteeritav]] [[programmeerimiskeel]]. R on [[vaba tarkvara]] ([[GPL]]), mida kasutatakse laialdaselt [[statistika]]s. R töötab paljudel platvormidel, sh [[unixi-laadne operatsioonisüsteem|UNIXi-laadsetel operatsioonisüsteemides]], nt [[Linux]], [[Mac OS X]] ja [[Microsoft Windows]].
'''R''' on kõrgtaseme [[objektorienteeritud programmeerimine|objektorienteeritud]] [[interpretaator|interpreteeritav]] [[programmeerimiskeel]]. R on [[vaba tarkvara]] ([[GPL]]), mida kasutatakse laialdaselt [[statistika]]s. R töötab paljudel platvormidel, sh [[unixi-laadne operatsioonisüsteem|UNIXi-laadsetesl operatsioonisüsteemides]], nt [[Linux]], [[Mac OS X]] ja [[Microsoft Windows]].


R-i töötasid 1990. aastatel välja [[Ross Ihaka]] ja [[Robert Gentleman]] [[Auckland]]i ülikoolist. Praegu arendab keelt edasi suur aktiivne vabatahtlike meeskond (''[[R core team]]'').
R-i töötasid 1990. aastatel välja [[Ross Ihaka]] ja [[Robert Gentleman]] [[Auckland]]i ülikoolist. Praegu arendab keelt edasi suur aktiivne vabatahtlike meeskond (''[[R core team]]'').

Redaktsioon: 7. juuli 2015, kell 18:05

R
Faililaiend .r
Paradigma funktsionaalne, objektorienteeritud
Väljalaskeaeg 1993
Looja Ross Ihaka, Robert Gentleman
Arendaja Adobe
Viimane väljalase 3.0 (27. juuni 2006)
Mõjutatud keeltest S, Scheme
OS multiplatvormne

R on kõrgtaseme objektorienteeritud interpreteeritav programmeerimiskeel. R on vaba tarkvara (GPL), mida kasutatakse laialdaselt statistikas. R töötab paljudel platvormidel, sh UNIXi-laadsetesl operatsioonisüsteemides, nt Linux, Mac OS X ja Microsoft Windows.

R-i töötasid 1990. aastatel välja Ross Ihaka ja Robert Gentleman Aucklandi ülikoolist. Praegu arendab keelt edasi suur aktiivne vabatahtlike meeskond (R core team).

Struktuur

R on hierarhilise struktuuriga pakett: ta koosneb põhiosast ja lisapakettidest (package). Valik kõige olulisemaid pakette kuulub "soovitatavate pakettide" hulka ja installitakse tavaliselt koos põhiprogrammiga. R sisaldab oma tarbeks ka lihtsat paketihaldurit.


Võrdlus teiste keeltega

R on S-keele variant ja väga sarnane S-PLUS-iga.

R-i tugevateks külgedeks on keerukate andmestruktuuridega hakkamasaamine. Keele objekt (muutuja) võib sisaldada nii arve, loogilisi suurusi, teksti, kui ka keerukamat infot, näiteks programmilõike.

Keelel on tugev vektor- ja maatriksarvutuse toetus, väga hea indekseerimine, rikkalik matemaatiliste meetodite kogu ning väga võimalusterohke graafika. R on kiiruse ja võimaluste poolest võrreldav Octave'i või MATLAB-iga.

R sisaldab ka tavalisi üldotstarbeliste keelte vahendeid suhtlemiseks operatsioonisüsteemiga ja tekstide töötlemiseks ning võimaldab kasutada C-s (või C++-s) ja fortranis kirjutatud koodi.

Komplekssed andmestruktuurid teevad keele suhteliselt aeglaseks ja mälunõudlikuks. Seepärast on keel muudes rakendustes vähe levinud.

Süntaks

Hello world programm R-is:

cat("Hello, world!\n")

Maatriksi indekseerimise näide:

# konstrueerime 3x4 maatriksi ja täidame ta normaaljaotusega
# juhuslike arvudega
a <- matrix(rnorm(12), 3, 4)
# Muudame kõik maatriksi negatiivsed elemendid nulliks 
a[a < 0] <- 0
# Täidame maatriksi teise veeru kahtedega
a[,2] <- 2
# Liidame igale maatriksi teise rea elemendile kaks
a[2,] <- a[2,] + 2

Kasutusalad

R-i kasutatakse palju statistikas ja bioinformaatikas (sh biomeetrias).

Vaata ka