Erinevus lehekülje "Asustus" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 1632 baiti ,  6 aasta eest
resümee puudub
[[Tiheasustus]]t iseloomustatakse [[tiheasustusega paikkond]]ade kaudu.
 
Fikseeritakse ka [[asustussüsteem]]i, milles muu hulgas eristatakse ühest või mitmest asustusüksusest koosnevaid [[kant (geograafia)|kant]]e.
 
Asustust uurivad [[asustusgeograafia]], [[asustusarheoloogia]] ja [[asustuslugu]].
 
==Asustuse definitsioone==
*Z. Woźniak: asustus geograafilises keskkonnas muutusi esilekutsuva tegevuse tervik, mis hõlmab territooriumi hõivamise, jaotamise ja kasutamise koos kõigi saadustega, mis on tekkinud selle tegevuse raames ja aitavad sellele kaasa.
*[[Karol Potkański]]: asustus on kahe teguri – keskkonna (loodusgeograafiliste tingimuste summa) ja inimeste rühma (igal ajastul erineva sotsioloogiliste tingimuste summa) – pikaajalise vastastikuse mõju ja vahetuse tulemus.
*[[Zbigniew Bukowski]] täiendab Potkański definitsiooni nii: konkreetsete sotsiaalsete rühmade asustuse uurimisel nõuab eeltoodud definitsioon ühiskondlike tingimuste ja uskumuste arvestamist ning arenenumates ühiskondades poliitilise olukorra arvestamist.
*[[Karol Buczek]]: asustus on suurte ühiskondliku elu valdkondade, mittehaldusliku organisatsiooni ruumiline vorm, mis varieerub sõltuvalt koha ja aja tingimustest.
*[[Stanisław Zajączkowski]]: asustusprotsess on territooriumi ja inimeste rühma vastastikuse toime tulemus, mille olemus on selle inimrühma hõivatud territooriumil asulate tekkimine. Asulad ei ole ainult inimeste elukohad, vaid ka nende majandustegevuse keskused, ning raamid, milles kujunevad ühiskondlikud suhted vastavalt tootlike jõudude arengule.
*[[Zbigniew Kobyliński]]: asustus on püsivate ühiskondlik-kultuurilise ruumi struktuuride rajamine puhtlooduslikku konkreetsesse geosfääri või eelnevalt antropogeniseeritud geograafilisse ruumi.
*[[Henryk Łowmiański]]: asustus on teatud territooriumiga püsivalt seotud keskkonnale inimese poolt avaldatud mõju tulemus.
 
==Viited==
 
==Vaata ka==
*[[Asustusgeograafia]]
*[[Asustussüsteem]]
 
*[[Asustusarheoloogia]]
*[[Asustuslugu]]
 
[[Kategooria:Sotsiaalgeograafia]]

Navigeerimismenüü