Erakond: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 928 baiti ,  8 aasta eest
see artikkel vajab rohket täiendamist, aga määratlus peaks nüüd selgem ja korrektsem olema ning arvestama ka mittedemokraatlikku konteksti
(see artikkel vajab rohket täiendamist, aga määratlus peaks nüüd selgem ja korrektsem olema ning arvestama ka mittedemokraatlikku konteksti)
'''Erakond''' ehk '''partei''' on inimeste ühendus, mille eesmärk on mõjutada riigi [[poliitika]]t. Erakond saab ühiskondlikku elu mõjutada kas otsese võimu teostamise või valimistel osalemise kaudu.
{{toimetaAeg|kuu=aprill|aasta=2006}}
 
'''Erakonnaks''' ehk '''parteiks''' nimetatakse sarnase ilmavaatega inimeste ühendust, mis taotleb riigijuhtimise võimu demokraatlikel valimistel.
Tavaliselt lähtub erakond oma tegevuses teatud kindlast maailmavaatest või [[ideoloogia]]st, mis väljendub erakonna põhikirjas ja programmis. Riigisiseselt võivad erakonnad koonduda [[valimisliit]]udesse ja moodustada [[koalitsioon]]e. Rahvusvahelisel tasandil moodustavad sarnase ideoloogiaga erakonnad sageli koostöö edendamiseks riikideüleseid organisatsioone.
 
==Erakonnad Eestis==
 
Eestis on praegu neli [[Riigikogu|Riigikogus]] esindatud erakonda:
Eesti [[erakonnaseadus]]es on erakond defineeritud kui Eesti kodanike vabatahtlik poliitiline ühendus, mille eesmärgiks on oma liikmete ja toetajaskonna poliitiliste huvide väljendamine ning riigivõimu ja kohaliku omavalitsuse teostamine. Erakond peab olema registreeritud erakonnaseadusega sätestatud korras ja see liigitatakse [[mittetulundusühing]]ute hulka.<ref>[https://www.riigiteataja.ee/akt/12810147?leiaKehtiv Erakonnaseadus] Riigi Teataja (vaadatud 10.04.2014)</ref>
*[[Erakond Isamaa ja Res Publica Liit]]
 
*[[Eesti Keskerakond]]
Eestis on praegu üheksa erakonda (vaata [[Eesti erakondade loend]]it), millest neli ([[Erakond Isamaa ja Res Publica Liit]], [[Eesti Keskerakond]], [[Eesti Reformierakond]],[[Sotsiaaldemokraatlik Erakond]]) on esindatud [[Riigikogu]]s.
*[[Eesti Reformierakond]]
*[[Sotsiaaldemokraatlik Erakond]]
 
==Partei tähendus==

Navigeerimismenüü