Võitluskunstid: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
P r2.7.1) (robot lisas: no:Kampkunst
P r2.7.1) (robot lisas: cy:Crefft ymladd
26. rida: 26. rida:
[[cbk-zam:Arte marcial]]
[[cbk-zam:Arte marcial]]
[[co:Arti marziali]]
[[co:Arti marziali]]
[[cy:Crefft ymladd]]
[[de:Kampfkunst]]
[[de:Kampfkunst]]
[[el:Πολεμικές τέχνες]]
[[el:Πολεμικές τέχνες]]

Redaktsioon: 5. veebruar 2012, kell 18:51

Võitluskunstid on ulatuslikud võitlusviiside ja -traditsioonide süsteemid. Kõigi võitluskunstide eesmärk on sama: lüüa vastast füüsiliselt või kaitsta end füüsilise ohu eest. Mitmete võitluskunstide teooria tugineb suuresti usundile; nii seonduvad Aasia võitluskunstid sageli budismi, hinduismi, taoismi, konfutsianismi või šintoga. Tihti on võitluskunstidel oma aukoodeks, vahel on need seotud ka traditsioonilise või rahvameditsiiniga (nagu nt qigong ja nõelravi).

Võitluskunste on nimetatud niihästi kunstiks, teaduseks kui ka spordiks. Mitmeid neist harrastatakse kontaktspordina, kuid samuti võidakse võistelda teatud võtete soorituses, sarnaselt nt iluvõimlemise või vettehüpetega.

Kuigi enamasti peetakse võitluskunstide all silmas paljakäsi võitlemist, kasutatakse mõnes traditsioonis ka relvi: vehklemises mõõka, gatkas kaigast, kyūdōs vibu jne.

Tänapäeval seostatakse terminit võitluskunstid tavaliselt Kaug-Ida päritolu võitlusviisidega nagu taekwondo, karate ja judo. Samas pärineb hulk võitluskunste mujaltki: poks ja mõned ajaloolised mõõgavõitlusviisid Euroopast, capoeira Lõuna-Ameerikast, sambo Venemaalt jne.