Rahvusvaheline korporatsioon: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
P lisasin viited kahele viimasele lõigule
Resümee puudub
1. rida: 1. rida:
'''Rahvusvaheline korporatsioon''' ehk '''hargmaine korporatsioon''' on [[ettevõte]], millel on võim koordineerida ja kontrollida tehinguid rohkem kui ühes riigis asuvates ettevõtetes, isegi kui see rahvusvaheline korporatsioon neid ettevõtteid ei oma<ref name="SEI"/>.
'''Rahvusvaheline korporatsioon''' ehk '''hargmaine ettevõte''' on [[ettevõte]] (ehk [[korporatsioon]]) või [[kontsern]], mis tegutseb rohkem kui ühes riigis.

Rahvusvaheline korporatsioonina võib laiemas tähenduses käsitada ettevõtteid või kontserne, millel on võim koordineerida ja kontrollida tehinguid rohkem kui ühes riigis asuvates ettevõtetes, isegi kui valitseva mõjuga ettevõte kontrollitavaid ettevõtteid ei oma<ref name="SEI"/>.


Tänapäeval on 20–25% maailma kogutoodangust [[turumajandus]]tes rahvusvaheliste korporatsioonide käes<ref name="SEI"/>.
Tänapäeval on 20–25% maailma kogutoodangust [[turumajandus]]tes rahvusvaheliste korporatsioonide käes<ref name="SEI"/>.

Redaktsioon: 13. juuli 2011, kell 12:16

Rahvusvaheline korporatsioon ehk hargmaine ettevõte on ettevõte (ehk korporatsioon) või kontsern, mis tegutseb rohkem kui ühes riigis.

Rahvusvaheline korporatsioonina võib laiemas tähenduses käsitada ettevõtteid või kontserne, millel on võim koordineerida ja kontrollida tehinguid rohkem kui ühes riigis asuvates ettevõtetes, isegi kui valitseva mõjuga ettevõte kontrollitavaid ettevõtteid ei oma[1].

Tänapäeval on 20–25% maailma kogutoodangust turumajandustes rahvusvaheliste korporatsioonide käes[1].

Rahvusvahelised korporatsioonid viivad sageli oma tootmistegevuse teisele maale (tänapäeval enamasti arengumaadesse), mis võimaldab vältida imporditollide maksmist, kasutada sealset odavat tööjõudu, loodusvarasid, energiat ning leebemaid keskkonna- ja töökaitsetingimusi. Need faktorid on ka olulised põhjused, miks korporatsioonid rahvusvaheliseks on muutunud[1].

Rahvusvaheliste korporatsioonide mõjul toimunud ülemaailmne kapitali sissetung takistab sageli põliselanikkonna väljakujunenud ja traditsioonilist arenguvõimet ühtsel ja kohalikul tasandil. See välishäiring võib takistada vastava ala säästvat arengut[1].

Vaata ka

Viited

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Säästva arengu sõnaseletusi. Säästva Eesti Instituut, SEI Tallinn. [1] (vaadatud 10.07.2011)

Kasutatud kirjandus