Charles X: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
CommonsDelinker (arutelu | kaastöö)
P The file Image:Charles_1757_1836.gif has been removed, as it has been deleted by commons:User:Maxim: ''Deleted because "In category Unknown as of 26 March 2008; no license/permission/sourc
PResümee puudub
2. rida: 2. rida:




'''Charles X''' ([[9. oktoober]] [[1757]] – [[6. november]] [[1836]]) oli [[Prantsusmaa]] [[Prantsusmaa kuningas|kuningas]] [[1824]]–[[1830]]. Charles X oli viimane kuningas [[Bourbonid]]e [[dünastia]]st Prantsuse troonil.
'''Charles X''' ([[9. oktoober]] [[1757]] – [[6. november]] [[1836]]) oli [[Prantsusmaa]] [[Prantsusmaa kuningas|kuningas]] [[1824]]–[[1830]]. Charles X oli viimane [[Bourbonid]]e [[dünastia]] vanema liini kuningas Prantsuse troonil.


Charles X tuli võimule [[1824]]. aastal [[Louis XVIII]] järel, kusjuures mõlemad olid [[Louis XVI]] vennad. Tähelepanu väärib ka tema vanus troonile asudes.
Charles X tuli võimule [[1824]]. aastal [[Louis XVIII]] surma järel, mõlemad olid [[Louis XVI]] vennad. Troonile saades oli ta juba 66-aastane. Varem oli ta Artois' krahvina juhtinud ultramonarhiste ning tema vaated olid tunduvalt konservatiivsemad kui tema vendadel.


Charles X kuningaks kroonimine leidis aset vana kombe kohaselt [[Reimsi_katedraal|Reimsi katedraalis]] [[1825]]. aastal. Vana kombe taastamine ei olnud samas eriti arukas, kuna ühelt poolt oli selleks ajaks juba niigi palju kuningate jumalikus päritolus kahtlejaid, teisalt teadis rahvas väga hästi, et nii '''pühitsetud palsam''' kui ka '''püha ampull''' (pudel) pidid olema vähemalt ühe korra hävitatud.
Charles X kuningaks kroonimine leidis aset vana kombe kohaselt [[Reimsi katedraal]]is [[1825]]. aastal. Vana kombe taastamine ei olnud samas eriti arukas, kuna ühelt poolt oli selleks ajaks juba niigi palju kuningate jumalikus päritolus kahtlejaid, samuti teadis rahvas väga hästi, et nii '''pühitsetud palsam''' kui ka '''püha ampull''' (pudel) pidid olema vähemalt ühe korra hävitatud.


Tema populaarsust vähendas veelgi võrdlusmoment [[1821]]. aastal surnud [[Napoléon I|Napoléoni]] ja 3 aastat hiljem võimule tulnud erakordselt tagurliku kuninga vahel.
Kuninga populaarsust vähendas veelgi võrdlusmoment [[1821]]. aastal surnud [[Napoléon I|Napoléoni]] reformimeelse ja tema enda küllaltki tagurliku poliitika vahel.


Oma valitsemisaja lõpul astus Charles erinevaid samme, et võimu tugevdada, kitsendades näiteks ajakirjandusvabadust, ent kuna tegemist oli siiski piisavalt muutunud ühiskonnaga, ei suudetud seda enam välja kannatada ning [[27. juuli]]l [[1830]] algas [[Pariis]]is ülestõus, mida kutsutakse [[Juulirevolutsioon]]iks.
Oma valitsemisaja lõpul astus Charles erinevaid samme, et võimu tugevdada, kitsendades näiteks ajakirjandusvabadust, ent kuna tegemist oli siiski piisavalt muutunud ühiskonnaga, ei suudetud seda enam välja kannatada ning [[27. juuli]]l [[1830]] algas [[Pariis]]is ülestõus, mida kutsutakse [[Juulirevolutsioon]]iks.
Charles X põgeneb Pariisist, loobub [[2. august]]il troonist ning läheb siis [[eksiil]]i leides peavarju erinevatest [[Euroopa]] riikidest. Ta sureb [[6. november|6. novembril]] [[1836]] '''Görz''''i linnas [[Austria]]s (praeguse nimega '''Nova Gorica''', kuulub [[Sloveenia]]le) [[koolera]]sse.
Charles X põgenes Pariisist, loobus [[2. august]]il troonist ning läks [[eksiil]]i, leides peavarju erinevatest [[Euroopa]] riikidest. Ta suri [[6. november|6. novembril]] [[1836]] '''Görz''''i linnas [[Austria]]s (praegu [[Nova Gorica]] [[Sloveenia]]s) [[koolera]]sse.

Tema järel tõuseb Prantsusmaa valitsejaks [[Louis-Philippe|Louis-Philippe I]], kelle isa on [[Philippe Égalité|Louis Philippe Joseph d'Orléans]] (tuntud ka Philippe d'Orléans'i või Philippe Égalité'na ''(pr. k. võrdsus)'') ning kes mängis olulist rolli [[Suur Prantsuse revolutsioon|Suure Prantsuse revolutsiooni]] esimeses pooles.


Charles X loobus troonist oma poja [[Louis-Antoine]]'i kasuks, kes aga keeldus tiitlit vastu võtmast. Siiski on teda mõnikord peetud '''Louis XIX''' nime all mõnikümmend minutit riigipeaks olnuks. Seejärel valitses ametlikult seitse päeva (2. kuni 9. august) Louis-Antoine'i poeg [[Henri V]] nime all. Tema järel tõusis Prantsusmaa valitsejaks [[Orléans'i dünastia]] esindaja [[Louis-Philippe|Louis-Philippe I]], kelle isa oli [[Louis Philippe Joseph d'Orléans]] (tuntud ka Philippe d'Orléans'i või Philippe Égalité'na ''(pr. k. võrdsus)'') ning kes mängis olulist rolli [[Suur Prantsuse revolutsioon|Suure Prantsuse revolutsiooni]] alguses.


{{algus}}
{{algus}}
{{eelnev-järgnev | eelnev=[[Louis XVIII]] | nimi=[[Prantsusmaa kuningas]] | aeg=[[1824]]–[[1830]] | järgnev=[[Louis-Philippe I]]}}
{{eelnev-järgnev | eelnev=[[Louis XVIII]] | nimi=[[Prantsusmaa kuningas|Prantsusmaa]] ja [[Navarra kuningas]] | aeg=[[1824]]–[[1830]] | järgnev=[[Louis-Philippe I]]}}
{{lõpp}}
{{lõpp}}


24. rida: 23. rida:
[[Kategooria:Sündinud 1757]]
[[Kategooria:Sündinud 1757]]
[[Kategooria:Surnud 1836]]
[[Kategooria:Surnud 1836]]

[[bs:Karlo X Francuski]]
[[br:Charlez X (Bro-C'hall)]]
[[bg:Шарл X (Франция)]]
[[ca:Carles X de França]]
[[cs:Karel X.]]
[[da:Karl 10. af Frankrig]]
[[de:Karl X. (Frankreich)]]
[[el:Κάρολος Ι΄ της Γαλλίας]]
[[en:Charles X of France]]
[[es:Carlos X de Francia]]
[[eo:Karlo la 10-a (Francio)]]
[[fa:شارل دهم]]
[[fr:Charles X de France]]
[[ko:프랑스의 샤를 10세]]
[[hr:Karlo X., kralj Francuske]]
[[io:Karl 10ma di Francia]]
[[it:Carlo X di Francia]]
[[he:שארל העשירי, מלך צרפת]]
[[ka:შარლ X (საფრანგეთი)]]
[[la:Carolus X]]
[[lb:Charles X. vu Frankräich]]
[[lt:Karolis X Prancūzas]]
[[hu:X. Károly francia király]]
[[nl:Karel X van Frankrijk]]
[[ja:シャルル10世 (フランス王)]]
[[no:Karl X av Frankrike]]
[[pl:Karol X Burbon]]
[[pt:Carlos X de França]]
[[ro:Carol al X-lea al Franţei]]
[[ru:Карл X (король Франции)]]
[[fi:Kaarle X (Ranska)]]
[[sv:Karl X av Frankrike]]
[[tr:X. Charles]]
[[zh:查理十世 (法兰西)]]

Redaktsioon: 8. mai 2008, kell 12:23


Charles X (9. oktoober 17576. november 1836) oli Prantsusmaa kuningas 18241830. Charles X oli viimane Bourbonide dünastia vanema liini kuningas Prantsuse troonil.

Charles X tuli võimule 1824. aastal Louis XVIII surma järel, mõlemad olid Louis XVI vennad. Troonile saades oli ta juba 66-aastane. Varem oli ta Artois' krahvina juhtinud ultramonarhiste ning tema vaated olid tunduvalt konservatiivsemad kui tema vendadel.

Charles X kuningaks kroonimine leidis aset vana kombe kohaselt Reimsi katedraalis 1825. aastal. Vana kombe taastamine ei olnud samas eriti arukas, kuna ühelt poolt oli selleks ajaks juba niigi palju kuningate jumalikus päritolus kahtlejaid, samuti teadis rahvas väga hästi, et nii pühitsetud palsam kui ka püha ampull (pudel) pidid olema vähemalt ühe korra hävitatud.

Kuninga populaarsust vähendas veelgi võrdlusmoment 1821. aastal surnud Napoléoni reformimeelse ja tema enda küllaltki tagurliku poliitika vahel.

Oma valitsemisaja lõpul astus Charles erinevaid samme, et võimu tugevdada, kitsendades näiteks ajakirjandusvabadust, ent kuna tegemist oli siiski piisavalt muutunud ühiskonnaga, ei suudetud seda enam välja kannatada ning 27. juulil 1830 algas Pariisis ülestõus, mida kutsutakse Juulirevolutsiooniks. Charles X põgenes Pariisist, loobus 2. augustil troonist ning läks eksiili, leides peavarju erinevatest Euroopa riikidest. Ta suri 6. novembril 1836 Görz'i linnas Austrias (praegu Nova Gorica Sloveenias) koolerasse.

Charles X loobus troonist oma poja Louis-Antoine'i kasuks, kes aga keeldus tiitlit vastu võtmast. Siiski on teda mõnikord peetud Louis XIX nime all mõnikümmend minutit riigipeaks olnuks. Seejärel valitses ametlikult seitse päeva (2. kuni 9. august) Louis-Antoine'i poeg Henri V nime all. Tema järel tõusis Prantsusmaa valitsejaks Orléans'i dünastia esindaja Louis-Philippe I, kelle isa oli Louis Philippe Joseph d'Orléans (tuntud ka Philippe d'Orléans'i või Philippe Égalité'na (pr. k. võrdsus)) ning kes mängis olulist rolli Suure Prantsuse revolutsiooni alguses.

Eelnev
Louis XVIII
Prantsusmaa ja Navarra kuningas
18241830
Järgnev
Louis-Philippe I