Emakeel

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib varases lapseeas omandatud keelest; õppeaine kohta vaata artiklit Emakeel (õppeaine)

Emakeel on esimene keel[1], mille omandamist inimene pärast sündimist alustab.

Emakeel ei olene rassist või soost, vaid meie vanematest või keelekeskonnast, kus üles kasvame. Emakeele omandamist alustatakse suhtlemisel oma ema ja isaga. Seega, emakeel saab alguse kodust ja kõige lähedastematest inimestest, kes last ümbritsevad ning see on meie esimene õpitud keel, mis rajab vundamendi tulevikus õpitavatele teistele keeltele. Siinkohal on oluline silmas pidada, et emakeel ei raja mitte ainult kindlamat teed tulevikus omandatavatele võõrkeeltele, see on suuresti ka esimene sõnadest koosnevate lausete tervikmõtte ehk verbaalse teabe edastamise viis, mis n-ö valmistab ette tulevases elus isiku ääretult olulist oskust–eneseväljendusvõimet ja empaatiat.

Kakskeelsuse ja mitmekeelsuse puhul on kasutatud ka terminit "esimene keel", defineerides seda kui keelt, mida kasutaja enda arvates kõige paremini oskab, kuid mis ei ühti tegelikult mõistega 'emakeel'.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. TEA entsüklopeedia 6. köide, 2011.