Eesti Rahvuspartei

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Eesti Rahvuspartei (ERP) oli kavandatud linnavendade organisatsioon Eestis aastatel 19691970.

Idee autor oli Villu Saarts (1942–2008). 1965. aastal karistati teda kolmeaastase vabadusekaotusega, mille ta kandis Tallinnas asunud üldrežiimiga vangilaagris. Seal leidis Saarts poliitilise mõttekaaslase Raivo Mõttuse (sündinud 1944). Vabanedes kavatsesid nad moodustada organisatsiooni nimetusega Eesti Rahvuspartei. 1968. aastal vabastati nad mõlemad vangilaagrist. Kuna Mõttus viibis administratiivjärelevalve all, said nad sidet pidada üksnes kirja teel. Konspiratsiooni huvides kasutati varjunimesid. Villu Saarts: "Teeme nii, et nüüdsest peale oled Sina Müller ja mina Kroon. Oma õiged nimed jätame teiste ees saladusse." Saarts võttis endale varjunimeks V. Kroon ja auastmeks kindralmajori, Mõttuse varjunimeks sai R. Müller ja auastmeks ooberst. Villu Saarts: "Sul on õigus oma meestele auastmeid jagada kuni kapteni aukraadini (kapten kaasaarvatud). Vanemohvitserid nimetan ametisse mina."

Eesti Rahvuspartei põhikiri algas sõnadega: "ERP on organiseeritud 1. III 1969 kindralmajor V. Krooni poolt." Partei eesmärgiks seati relvastatud ülestõusu organiseerimine Eesti vabastamiseks võõramaisest ikkest ja iseseisva Eesti riigi loomine. Eesti Rahvuspartei oli põhikirja kohaselt illegaalne partei, kus kehtis sõjaväeline kord. Partei üldjuht oli kindralmajor V. Kroon. Käskkirjaga nr 3 3. märtsist 1969 nimetas kindralmajor V. Kroon ERP Tallinna osakonna juhiks ooberst R. Mülleri.

Partei tegevus piirdus kirjavahetusega Saartsi ja Mõttuse vahel, kuni viimase mobiliseerimiseni Nõukogude armeesse detsembris 1969.

3. augustil 1970 arreteeris KGB Villu Saartsi ning tema ja Mõttuse vastu algatati kriminaalasi. Raivo Mõttuse elukoha läbiotsimisel Tallinnas aadressil Taara tänav 21a leiti palju partei materjale ning Saartsi ja Mõttuse kirjavahetus. Kirjavahetus koosnes peamiselt Saartsi juhenditest Mõttusele. Selle alusel mõisteti Villu Saarts 24. novembril 1970 neljaks aastaks ja kuueks kuuks vangilaagrisse. Raivo Mõttus vabastati kriminaalvastutusest puhtsüdamliku ülestunnistuse ja teenimise tõttu Nõukogude armees.

Viktor Niitsoo: ...Villu Saartsi moodustatud Eesti Rahvuspartei (ERP) juhtum tundub olevat tšekistide poolt kunstlikult kokkuseatud kriminaalasi. Tegelikult ei olnud mingit organisatsiooni ega vaenutegevust, mis oleks mahtunud nõukogudevastase organisatsiooni ja propaganda paragrahvi raamidesse. Ilmselt oli Eesti NSV KGB juhtidele vajalik näidata aktiivsust Moskva ülemuste silmis, et sel viisil õigustada oma olemasolu vajalikkust ja koosseisude suurust.[1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Viktor Niitsoo. Vastupanu 1955–1975. Lk 70

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Viktor Niitsoo. Vastupanu 1955–1985. Tartu Ülikooli Kirjastus, Tartu 1997. Lk 68–72.