Edward Osborne Wilson

Allikas: Vikipeedia
Edward Osborne Wilson (2003)
Edward Osborne Wilson (2007)

Edward Osborne Wilson (sündinud 10. juunil 1929 Alabamas Birminghamis) on ameerika entomoloog (mürmekoloog), sotsiobioloog, teoreetik ja loodusteadlane.

Wilson on tuntud eelkõige sotsiobioloogina: tema teadushumanistlikud ideed on läbi põimitud religioossete, moraalsete ja eetiliste küsimustega. Samuti on ta tuliselt propageerinud looduskaitset. Ta on uurinud liikide väljasuremist 20. sajandil, mida kõige suuremal määral põhjustab ürgmetsade maharaiumine, ja sel põhjusel kaitseb ta mitmesuguseid metsade säilitamise strateegiaid, sealhulgas uusi turunduse mehhanisme, mis kaitseksid metsi. Ta on loonud mõiste "teaduslik humanism", mis on tema sõnul ainus teaduse kasvavate teadmistega tõelisest maailmast ja loodusseadustest sobiv maailmavaade.

Relogiooni peab ta inimkonna jaoks tähtsaks, ehkki ta ise ühtki neist ei kuulu. Wilson täheldas, et religioonid alluvad samasugusele evolutsioonile ja olelusvõitlusele nagu loomaliigidki, samuti võib üks religioon lahkneda mitmeks, nagu seda teevad loomaliigid. Selleski osas väärivad religioonid teaduslikku uurimist.

Aastani 2007 oli ta Pellegrino ülikoolis entomoloogia uurija-professor ja Committee for Skeptical Inquiry liige.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Edward Osborne Wilson valiti 1969. aastal USA Rahvusliku Teaduste Akadeemia liikmeks.

Aastal 1976 valiti ta Ameerika Filosoofiaseltsi liikmeks.

Samal aastal (1976) pälvis ta USA teadusmedali National Medal of Science.

Aastal 1979 pälvis ta Pulitzeri kirjanduspreemia teosega "On Human Nature" ("Inimloomusest").

Aastal 1990 pälvis ta Crafoordi auhinna, mida annab välja Rootsi Kuninglik Teaduste Akadeemia nendes teadusharudes, mis ei ole kaetud Nobeli auhinnaga ja mida seetõttu peetakse kõrgeimaks võimalikuks auhinnaks ökoloogia vallas.

Aastal 1991 pälvis ta teise Pulitzeri preemia teose "The Ants" ("Sipelgad") eest (koos Bert Hölldobleriga).

Aastal 1994 pälvis ta Carl Sagani auhinna teaduse mõistmise suurendamise eest avalikkuses. Seda auhinda anti välja alles teist korda ja esimesel korral läks see Saganile endale.

Aastal 1995 valis ajakiri Time Edward Osborne Wilsoni Ameerika 25 mõjukaima isiku hulka.

Aastal 1999 valis Ameerika Humanistide Assotsiatsioon Edward Wilsoni aasta humanistiks.