Carl Sagan

Allikas: Vikipeedia
Carl Sagan

Carl Edward Sagan (9. november 1934 Brooklyn20. detsember 1996 Seattle) oli USA astronoom, astrobioloog, kirjanik, publitsist ja loodusteaduste populariseerija. Ta õppis Chicago ülikoolis füüsikat ning sai aastal 1960 doktorikraadi astronoomias ja astrofüüsikas. Ta töötas mitmes ülikoolis ja teadusasutuses ning oli NASA konsultant.

Sagani olulisemad teadusavastused puudutasid peamiselt Päikesesüsteemi planeetide ja nende kaaslaste ehitust ja atmosfääri, kuid enim tuntud on tema arutlused ja tööd maavälise elu ja selle otsingute teemadel.

Sagan oli skeptitsismi, humanismi ja teadusliku meetodi eestkõneleja ning pseudoteaduse vastane. Ta nimetas end sageli ateistiks ja oma noorimale pojale pani ta eesnime Democritus samanimelise vanakreeka filosoofi järgi, kes eitas üldtunnustatud jumalate olemasolu ja keda peetakse ateistliku mõtlemise rajajaks.

Ta luges kuni surmani Cornelli ülikoolis kriitilise mõtlemise kursust. Külma sõja ajal hoiatas ta inimkonda ähvardava globaalse tuumakatastroofi eest. Sagani sulest ilmus üle 600 artikli, ta oli enam kui 20 raamatu autor või kaasautor ning juhtis teadust populariseerivat teleprogrammi. Tema romaani "Kontakt" põhjal on vändatud samanimeline mängufilm.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Carl Sagan valiti 1995. aastal Ameerika Filosoofiaseltsi liikmeks.

Pere[muuda | muuda lähteteksti]

Sagan oli kolm korda abielus. Aastal 1957 abiellus ta bioloogi Lynn Margulisega, kellega tal oli kaks last: Dorion ja Jeremy. Teist korda abiellus ta 1968. aastal näitleja Linda Salzmaniga, kellega tal oli poeg Nick. Aastal 1981 abiellus ta kirjaniku Ann Druyaniga, kellega tal oli tütar Alexandra Rachel ja poeg Samuel Democritus.

Teosed eesti keeles[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]