E-demokraatia
E-demokraatia ühendab kahte põhimõistet – elektroonika ja demokraatia, kus elektroonilised kommunikatsioonitehnoloogiad, näiteks internet, on abiks demokraatlike protsesside täiendamisel ja täiustamisel.
E-demokraatia ülesandeks on teha kodanike osalemine avalike poliitikate otsustusprotsessis lihtsamaks ja otsesemaks. E-demokraatia abil saab kodanikke paremini kaasata poliitikate välja töötamisesse, muuta otsustusprotsess läbipaistvamaks ja tuua valitsus inimestele lähemale ehk suurendada poliitilist legitiimsust.
Elektrooniline hääletamine on üks osa e-demokraatiast, olles üks aspekt demokraatlikust protsessist.
E-demokraatiat on kutsutud ka küberdemokraatiaks ja digitaalseks demokraatiaks.
Kodanike kaasamine interneti kaudu
[muuda | muuda lähteteksti]Kohalikel omavalitsustel ja teistel avaliku halduse asutustel on kaasamiseks mitmeid võimalusi:
- Informeerimine. Interneti kodulehele lisatakse informatsioon eelnõude, poliitikadokumentide, tööplaanide kohta. E-kirjade ja/või e-listide kaudu saab saata uudiseid, kaasamiskutseid, eelnõude ülevaateid. Kodulehel avalikustatakse dokumentide registrid, kataloogid, pressiteated, elektroonilised infolehed ja brošüürid, aasta ülevaated, audio-videomaterjalid.
- Konsulteerimine. Kodanikele on tagatud tagasiside ja arvamuse avaldamise võimalused. Saab korraldada e-küsitlusi, veebiküsitlusi või arvamusuuringuid ja nende tulemused avalikustada. Kasutada saab külalisteraamatuid, ajaveebe, foorumeid.
- Osalemine – e-referendumid, e-petitsioonid, TOM.
E-demokraatia kategooriad
[muuda | muuda lähteteksti]- Informatsiooni tasand – kogutakse infot tuleviku- ja hetkevõimaluste kohta, viiakse läbi uuringud, tehakse järeldusi, koostatakse raamprogramme.
- Deliberaliseerimise tasand – elektroonilised lahendused pakuvad uusi võimalusi kodanikel osaleda kohaliku omavalitsuse või riigi juhtimises, mis on deliberaliseerimise aluseks.
- Osalustasand – kodanikel on võimalus osaleda otsustamisprotsessi diskussioonides ning täiendada neid oma ettepanekutega.
- Koosotsustamise tasand – kodanikel võimalus osaleda kohalikke või riiklike küsimusi puudutavate otsuste vastuvõtmises.
Vaata ka
[muuda | muuda lähteteksti]Välislingid
[muuda | muuda lähteteksti]- e-demokraatia. e-Riigi Akadeemia 19. november 2007
- Kohalike omavalitsuste portaal
- E-demokraatia kingib tuntuse ja paremad juhid