Drahičyn

Allikas: Vikipeedia
Drahičyn

valgevene Драгічын * / Drahičyn *transkriptsioon: Dragitšõn
vene Дрогичин (Drogitšin)

Pindala 11 km²
Elanikke 14 651 (2013)

Koordinaadid 52° 11′ N, 25° 9′ E
Drahičyn (Valgevene)
Drahičyn

Drahičyn (transkribeerituna Dragitšõn) on linn Valgevenes Bresti oblastis, Drahičyni rajooni ja Drahičyni külanõukogu halduskeskus. Poola keeles Drohiczyn, leedu keeles Drohičinas, Drahičinas, ka Drogičinas. Drahičyn asub raudteeliini Łuniniec-Brest ääres.

Drahičynis on kaks keskkooli, gümnaasium, laste spordikool ja muusikakool. Linnas on kino, kultuurimaja ja kaks raamatukogu. Antakse välja ajalehte «Драгічынскі веснік».

Drahičynis on masinaehitus ja toiduainetetööstus, seal valmistatakse ehitusmaterjale. Linnas on kaks jõusöödavabrikut. Vaatamisväärsusteks on katoliku kirik (1928) ja õigeusu kirik (1863).

Drahičyni nimi[muuda | muuda lähteteksti]

Linna nime päritolu kohta on mitu varianti. Esimese kohaselt tuleb asula nimi dregovitšitest. Teise variandi kohaselt tuleb asula nimi sellest, et Drahičyn asus mitme tähtsa tee ristmikul. Linna kohalikud nimekujud on Darahičyń, Darahičyn (Дарагічынь, Дарагічын). Kõige vanemates dokumentides kannab linn nime Daviačoravičy (Давячоравічы).

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Daviačoravičyt on esimest korda mainitud aastal 1452. Toona kuulus asula Bona Sforzale. Tol ajal andis Pinski vürst oma osa külast saadavast andamist Družyłavičy kirikule, selleks oli kaks ämbritäit mett aastas. Pärast administratiivset reformi kuulus asula Bresti vojevoodkonda ja Pinski maakonda.

XVII sajandi alguses oli asula omanik Lew Sapieha, kes müüs selle Nevelskitele. Aastal 1623 sai Daviačoravičyst alev, aga aastast 1655 hakkas see kandma tänapäevast nime – Drahičyn. Aastal 1749 asutati alevis frantsisklaste klooster, aga aastaks 1779 oli sellest saanud linn. XVIII sajandi teisel poolel ehitati sinna raekoda.

Aastal 1795 läks asula kolmandal Poola jagamisel Vene impeeriumi koosseisu. Aastal 1886 valmis raudtee ja rajati Drahičyni raudteejaam.

Aastast 1921 oli Drahičyn Poola koosseisus, 1939. aastal liideti Valgevene NSV-ga, ühtlasi sai asulast alev. Drahičyn on taas linnalates aastast 1967.

Pilte[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]