Diane Kruger

Allikas: Vikipeedia
Diane Kruger
Alma mater
  • Cours Florent
Amet modell
Autasud Kunstide ja Kirjanduse ordeni ohvitser
Diane Kruger (2012)
Diane Kruger (2009)
Diane Kruger (2009)
Diane Kruger (2007)

Diane Kruger (Saksamaal Diane Krüger; õieti Diane Heidkrüger; sündinud 15. juulil 1976 Saksamaal Hildesheimi lähedal Algermissenis) on saksa päritolu modell ja filminäitleja. Tema tuntuimate filmirollide hulka kuuluvad ilus Helena filmis "Trooja", Bridget von Hammersmark filmis "Vääritud tõprad" ning Dr Abigail Chase filmis "Rahvuslik aare" ja selle järjes.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Diane Heidkrüger sündis ja kasvas Saksamaal. Ta tahtis lapsest peale saada baleriiniks ja läks Londonisse Kuningliku Balletikooli juurde balletti õppima. Balletiõpingud katkesid 13-aastaselt tüdruku põlvevigastuse tõttu. [1]

Diane naasis Saksamaale, kuid talle pakuti modellitööd Pariisis ja ta hakkas koolivaheaegadel Pariisis käima. 1992 jõudis ta modelliagentuuri Elite võistluse "Look of the Year" finaali, saades auhinnaks ihaldatud motorolleri Vespa. Diane jättis kooli pooleli ja töötas Pariisis põhiliselt fotomodellina, sest ta oli poodiumil esinemiseks liiga lühike. Giorgio Armani valis ta parfüümi Acqua di Gio reklaamikampaania modelliks. Diane töötas Dolce & Gabbanale, Christian Diorile ja Chanelile. Aastal 2000 poseeris ta Vanessa von Zitzewitzi aktifotol. Tema mõõdud olid 80-55-85. Temast sai üks Pariisi tuntumaid fotomodelle. Ta töötas New Yorgis ning poseeris muuhulgas ajakirjade Elle, Vogue ja Cosmopolitan esikaanel [1]. Modellitööst loobus ta 2000.

Diane Kruger tuli Luc Bessoni soovitusel Pariisi. Ta õppis modellitööga kogutud rahaga New Yorgist naastes kaks aastat Pariisis klassikalist näitlemist näitekunstikoolis École Florent ning lõpetas selle 2002 klassi parimana.

Filmis "Trooja" näitlemiseks pidi Diane, kes tuhandete kandidaatide (sealhulgas Julia Roberts, Gwyneth Paltrow ja Charlize Theron) seast Helena rolli valiti, pärast 10 proovi (sealhulgas kostüümiproove) enne lõplikku otsust režissööri Wolfgang Peterseni soovil 15 päevaga oma 49 kilole 6–7 kg juurde võtma. Nüüd on ta jälle kõhnemaks jäänud. Rolli valimise ajal kestsid veel filmi "Wicker Park" võtted.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Ema Maria-Theresia töötas hoiukassas, isa Hans oli trükkal. Vend Stefan oli kaks aastat noorem. Kui Diane oli 13- või 14-aastane, läksid vanemad lahku. Diane katkestas suhted isaga.

Tema silmad on asuursinised ja tal on "roosilehejume"[viide?]. Tema kasv on 1,73 [1].

Lisaks oma emakeelele, saksa keelele, räägib Diane vabalt ka prantsuse ja inglise keelt.

Enne 20-aastaseks saamist ei joonud Diane kordagi alkoholi, sest nägi selle kahjulikku mõju oma isa peal.

Diane Kruger oli 1. septembrist 2001 abielus prantsuse filminäitleja ja stsenaristi Guillaume Canet'ga. Nad elasid väikeses majas Pariisi lähedal maal. 2006. aastal nad lahutasid. Krugeril on samast aastast suhe Joshua Jacksoniga.

Osatäitmised filmides[muuda | muuda lähteteksti]

Aasta Pealkiri Eestikeelne pealkiri Roll Märkused
2002 "Piano Player" "Klaverimängija" Erika
2002 "Mon idole" "Minu iidol" Clara Broustal kandideeris Césarile
2003 "Ni pour, ni contre (bien au contraire)" call-girl
2003 "Michel Vaillant" Julie Wood
2004 "Troy" "Trooja" ilus Helena
2004 "Wicker Park" Lisa
2004 "Narco" ööklubitüdruk
2004 "National Treasure" "Rahvuslik aare" Abigail Chase kandideeris Saturn Awardile parima naiskõrvalosa kategoorias
2005 "Joyeux Noël" "Häid jõule!" Anna Sörensen
2005 "Frankie" Frankie
2006 "Copying Beethoven" "Kopeerides Beethovenit" Anna Holtz
2006 "Les Brigades du tigre" "Tiigribrigaadid" Constance Radetsky
2006 "Goodbye Bafana" Gloria Gregory
2007 "L'Âge des Ténèbres" "Pimeduse päevad" Véronica Star
2007 "The Hunting Party" Mirjana
2007 "National Treasure: Book of Secrets" "Rahvuslik aare: Saladuste raamat" Abigail Chase Teen Choice Awardi nominatsioon
2008 "Anything for Her" Lisa
2009 "Inglourious Basterds" "Vääritud tõprad" Bridget von Hammersmark kandideeris Saturn Awardile parima naiskõrvalosa kategoorias
2010 "Mr. Nobody" "Hr. Nobody" Anna
2010 "Inhale" "Hingus" Diane Stanton
2010 "Fringe" Miranda Green
2010 "Pieds nus sur les limaces" Clara
2011 "Unknown" "Tundmatu" Gina
2011 "Forces spéciales" "Eriüksus" Elsa
2012 "Les adieux à la reine" "Hüvasti, mu kuninganna" Marie Antoinette

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

2003. aasta Cannes'i filmifestivalil sai ta parima debütandi Chopardi auhinna.

Filmi "Rahvuslik aare" (2004) eest nimetati ta parima ulmefilmi auhinna Saturn kandidaadiks naiskõrvalosa kategoorias. Ta ei võitnud seda auhinda.

Filmi "Rahvuslik aare: Saladuste raamat" (2007) eest nimetati ta Teismeliste valiku auhinna kandidaadiks seisklusfilminäitlejanna kategoorias. Ta ei võitnud seda auhinda.

Filmi "Vääritud tõprad" (2009) eest nimetati ta Saturni kandidaadiks naiskõrvalosa kategoorias. Ta ei võitnud seda auhinda.

Heliplaat[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]