Desintegraator

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Desintegraator oli erikonstrueerimisbüroo, mille jaanuaris 1974 asutas tehnikateaduste doktor Johannes Hint, kes ise nimetas seda Nõukogude Liidu esimeseks teaduskooperatiiviks. Desintegraator oli omakapitalil rajanev kooperatiivettevõte, mis kuulus EKE süsteemi ning tegeles peamiselt UDA-tehnoloogia arendamise ja evitamisega.

Asutamise järel oli firma täisnimeks Spetsiaalne Konstrueerimis- ja Tehnoloogiabüroo Desintegraator. Aastail 19871993 kandis sama firma nime Teadus-tootmiskoondis Desintegraator. Aastal 1999 muudeti Desintegraatori omandivorm aktsiaseltsiks.

Desintegraatori õitseaeg[muuda | muuda lähteteksti]

Aastaisse 19771982 langeval tippajal andis firma tööd umbes 900 inimesele ja kujunes siinpoolseks osaks Nõukogude Liidu ja Austria segaettevõttes Dessim. Aastal 1980 oli Desintegraatori puhaskasum 8,5 miljonit rubla.

Dr Hindi juhtimise all (19741981) oli firma tegevusalade seas uurimistöö ainete ergastamiseks desintegraatormenetluse abil. Sellal konstrueeriti firmas mitmesuguseid desintegraatorseadmeid ja tootmisliine, projekteeriti käitisi ja masinaparke ehitusmaterjalide (peamiselt silikaltsiidi ja polümeerbetooni), samuti süvapuuraukude tampoonsegude, väetiste, sööda jm tootmiseks. Firmas arendati ja valmistati videoterminale ja elektroonikat tootmisprotsesside automaatjuhtimiseks ja kontrollimiseks, samuti arendati biotehnoloogiat ja toodeti mitmesuguseid raviomadusega biojuuretisi.

Johannes Hindi kõrvaldamise tulemusel poliitiliselt motiveeritud kriminaalprotsessiga, mis kestis maist 1981 detsembrini 1983 ja kaasas septembris 1985 Hindi surma vangistuses, peatus firma perspektiivne uurimistöö ja UDA-tehnoloogia sürjutati Desintegraatori tegevusprogrammist mõne aastaga; suurem osa firma välissidemeid katkes, kasum ja käive kahanesid, töötajate arv langes viie aastaga poole võrra.

Desintegraator tänapäeval[muuda | muuda lähteteksti]

Nüüdseks on Desintegraator vaid mõnekümnele inimesele tööd andev tootmisfirma – Desi kaubamärgi omanik, mis tegeleb materjalide purustusseadmete valmistamisega ja täidab ka välistellimusi. Muuhulgas tegeleb firma oma ruumide väljarentimise ja kinnisvarahaldusega.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]