Der schwarze Kanal

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

"Must kanal" (saksa keeles "Der schwarze Kanal") oli Saksa DV televisiooni Deutscher Fernsehfunk iganädalane poliitikasaade aastatel 1960–1989. Saates esitati lõike Lääne-Saksamaa telekanalite saadetest, millele saatejuht Karl-Eduard von Schnitzler lisas oma tõsiusklik-kommunistlikust vaatepunktist lähtuvad kommentaarid.[1] Schnitzleri esinemisi on iseloomustatud kui "poleemilis-agressiivseid vihatiraade". Schnitzler toetas jäägitult Saksa DV sise- ja välispoliitikat. 1989. aastal iseloomustas ta Tiananmeni väljaku meeleavaldajaid Hiinas kui "kontrrevolutsioonilisi mõrtsukaid"[2]. "Mustast kanalist" sai üks Saksa DV massimeedia ja režiimi alatuse sümboleid.

Esimene saade jõudis eetrisse 21. märtsil 1960. Nimi "Must kanal" oli ka sõnademäng – saksa keeles on kanalisatsioonitoru torumeeste slängis "must kanal". Algselt oli saate ülesehitus ja nimi vastuseks Lääne-Saksamaal aastatel 1958–1960 eetris olnud Thilo Kochi saatele "Punane vaatepunkt" ("Die rote Optik"), kus analüüsiti SDV telesaateid. Kuigi saade oli peamiselt mõeldud SDV vaatajatele, siis (vähemalt algaastatel) loodeti ka, et need läänesakslased, kes said DFF-i vastu võtta, seda vaatavad.

Saadet vaadati rohkem Saksa DV nendes piirkondades, kus Lääne-Saksamaa televisioonisaateid ei olnud tehniliselt võimalik vastu võtta. Nendeks olid SDV kirde- ja kaguosa ekstreemumid – Rostocki ringkonna idaosa ja suur osa Neubrandenburgi ringkonnast, aga ka Dresdeni ringkond ja Cottbusi ringkonna lõunaosa Poola piiri lähedal. Neid piirkondi nimetati naljatades "teadmatute oruks" (saksa keeles "Tal der Ahnungslosen"). Naljatati ka, et Lääne-Saksa telekanali ARD nimetus tähendas "välja arvatud Rügenis ja Dresdenis" ("Außer Rügen und Dresden). Kui rahvusvaheliste kanalite nagu BBC ja RIASi signaale sai summutada, siis Lääne-Saksa televisiooni summutamine oleks tekitanud diplomaatilisi ja tehnilisi probleeme, kuna seda oleks olnud võimatu teha ilma, et see mõjutaks vastuvõttu Lääne-Saksamaal ja Lääne-Berliinis.

Seega nägi DFF lahendusena ARD ja ZDFi saadete lindistamist ning nende kujutamist teisest, kommunistlikust vaatepunktist koos kommentaaridega.

20-minutilist saadet näidati tavaliselt esmaspäevaõhtuti kell 21.30, enne või pärast filmi või mõnda populaarset saadet, lootuses, et vaatajad, kas asuvad varakult filmi vaatama, seda näevad. Viimane saade jõudis eetrisse 30. oktoobril 1989.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]