Demi Moore

Allikas: Vikipeedia
Demi Moore (2009)
Demi Moore (2010)

Demi Moore, õieti Demi Guynes, sünninimi Demi Gene Guynes (sündinud 11. novembril 1962 New Mexicos Roswellis) on ameerika filminäitleja.

Oma näitlejanimes kasutab ta oma esimese abikaasa laulja ja laulukirjutaja Freddy Moore'i perekonnanime. Abielust näitleja Bruce Willisega on tal kolm tütart. Aastatel 2005–2013 oli Demi Moore abielus näitleja Ashton Kutcheriga.

Auhinnatud osatäitmisi[muuda | muuda lähteteksti]

1990 mängis Moore filmis "Kummitus" pottseppa, kelle armastatud mees tapetakse ja muutub kummituseks. Selle rolli eest nimetati ta Kuldgloobuse kandidaadiks muusikali- või komöödianäitleja kategoorias ja parima ulmefilmi auhinna Saturn kandidaadiks naisnäitleja kategoorias. Ta võitis Saturni.

1991 mängis ta filmis "Nothing but Trouble", mis esitati halvima filmi auhinna Kuldne Vaarikas kandidaadiks kuues kategoorias, sealhulgas Moore naisnäitlejana, kuid ta ei saanud seda auhinda.

1993 mängis ta filmis "Siivutu ettepanek" abielunaist, kellele miljardär teeb ettepaneku veeta temaga üks öö miljoni USA dollari eest. Selle rolli eest nimetati ta Kuldse Vaarika kandidaadiks naisnäitleja kategoorias, aga ei saanud seda.

1995 mängis ta filmis "The Scarlet Letter" naispeaosalist Hester Prynne'i, kes saab pastoriga abieluvälise lapse, mõistetakse abielurikkumises süüdi ja kelle kehale põletatakse häbimärk. Selle rolli eest esitati ta Kuldse Vaarika kandidaadiks naisnäitleja kategoorias ning ekraanipaari kategoorias koos Robert Duvali ja Gary Oldmaniga, aga ei pälvinud kumbagi.

1996 mängis ta filmis "Striptiis" stripparit, kellesse armub kurjategijast kongresmen. Selle rolli eest nimetati ta Kuldse Vaarika kandidaadiks naisnäitleja kategoorias ja koos Burt Reynoldsiga ekraanipaari kategoorias, saades mõlemad.

Samal aastal mängis ta lühiseriaalis "If These Walls Could Talk" meditsiiniõde, kes jääb väljaspool abielu rasedaks ja sureb koduse abordi tagajärjel. Ta mängis selle esimeses seerias, olles ühtlasi selle produtsent. Selle eest nimetati ta Kuldgloobuse kandidaadiks lühiseriaali- või telefilminäitlejanna kategoorias ja Emmy kandidaadiks teleseriaali kategoorias, aga ei võitnud kumbagi.

1997 mängis ta filmis "Sõdur Jane" USA mereväe sõdurit ja oli ühtlasi produtsent. Selle rolli eest pälvis ta Kuldse Vaarika naisnäitleja kategoorias.

2000 mängis ta filmis "Kaks elu" kaht naist, kellest kumbki näeb unes seda, mida teine ilmsi läbi elab. Selle rolli eest nimetati ta Kuldse Vaarika kandidaadiks naisnäitleja kategoorias, aga ei saanud seda.

2003 mängis ta seikluskomöödias "Charlie inglid: täie rauaga!" Charlie ingliteks nimetatava eriüksuse endist liiget, kes katsub seda eriüksust hävitada. Selle rolli eest pälvis ta Kuldse Vaarika naiskõrvalosatäitja kategoorias.

Filmid[muuda | muuda lähteteksti]

Aasta Pealkiri Eestikeelne pealkiri
1986 "About Last Night..."
1990 "Ghost" "Kummitus"
1991 "Mortal Thoughts" "Surmavad mõtted"
1992 "A Few Good Men" "Mõned head mehed"
1993 "Indecent Proposal" "Siivutu ettepanek"
1996 "Beavis and Butt-head Do America" "Beavis ja Butthead teevad Ameerikat" (hääl)
1996 "The Juror" "Vandekohtunik"
1996 "If These Walls Could Talk" "Kui need seinad räägiksid"
1996 "Striptease" "Striptiis"
1997 "Deconstructing Harry" "Lahates Harryt"
1997 "G.I. Jane" "Sõdur Jane"
2000 "Passion of Mind" "Kaks elu"
2003 "Charlie's Angels: Full Throttle" "Charlie inglid: täie rauaga!"
2006 "Bobby" "Bobby"
2006 "Half Light" "Poolvalgus"

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]