Daniil Tšornõi

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Daniil Tšornõi (tekstis kui Даниил Иконник) ja Andrei Rubljov maalivad Jumalaema Uinumise katedraali Vladimiris. Lehekülg 16. sajandi kroonikast[1]
Daniil Tšornõi fresko "Aabrahami rüpp" Vladimiri Jumalaema Uinumise katedraalis

Daniil Tšornõi (Даниил Чёрный, ca 1350–1428) oli ikoonimaalija ja munk, Andrei Rubljovi kaasaegne ja kaastööline. Temale enam-vähem kindlalt omistatavad teosed on freskod Vladimiri Jumalaema Uinumise katedraali altariruumi kirdeosas (1408) ja Troitse-Sergi suurkloostri Kolmainsuse peakiriku ikonostaasi deesis'e vasak pool (ca 1425)[2].

Vene Õigeusu Kirik loeb ta pühakuna Moskva Androniku õpilaste hulka ja austab kui vaga (преподобный) 26. juunil, Troitse-Sergi suurkloostri vagade pühal, samuti Radoneži pühade päeval 19. juulil[3].

Eluloolist[muuda | muuda lähteteksti]

Lisanimi Tšornõi tuleb esimest korda ette 17.–18. sajandi vahetuse tekstis "Сказания о святых иконописцах", see võib olla moonutus sõnast чернец, st munk[2]. Enamikus varasetes allikates esineb ta lihtsalt nime Daniil all. Kroonikad nimetavad tekstis Daniili nime esimesena, mis võib viidata tema auväärsemale vanusele ja suuremale kogemusele. 15. sajandi teoloog ja kirikukirjanik Jossif Volotski, kes kirjutab neist kui Androniku kloostri munkadest, kes tegutsesid ikoonimaalijatena koos, nimetab Daniili Andrei Rubljovi õpetajaks. Krooniku teate kohaselt suri Daniil Andrei Rubljoviga ühel ajal, millalgi 1430. aasta paiku ja on maetud nagu temagi Moskva Androniku Lunastaja kloostrisse[3].

1992. aastal, kui puhastati kloostri Lunastaja peakiriku altariruumi, leiti iguumenite ja kloostri asutajate kõrvale maetuna kaks lihtmunka (nahast punutud ristidega ja nahkjalatsitega), vanuses umbes 50 ja 80 aastat. Uurijad tuvastasid luude seisukorra järgi, et tegemist oli ümbermatmisega. Asjaolu, et kaks lihtmunka olid maetud väga auväärsesse paika, andis alust oletusele, et tegemist on Andrei Rubljovi ja Daniil Tšornõi säilmetega[3].

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Asjaolu, et Daniil ja Andrei Rubljov töötasid alati koos, muudab keerukaks nende loomingu eristamise, eriti kuna ikoonimaali pole tavaks signeerida. Uurija on püüdnud leida erisusi käekirjas, stiilis ja tehnikas. Igor Grabar nimetab Andrei Rubljovi stiili graafilisemaks ja Daniili oma maalilisemaks[2]. Arvesse võttes, et Daniil kuulus vanemasse põlvkonda, soovitas Grabar omistada talle maalid, milles ilmnevad 14. sajandi bütsantsipärase maalikooli jooned, nagu "Aabrahami rüpp" Vladimiri Jumalaema Uinumise katedraali lõunalöövis, freskod sama kiriku pealöövi lõunaseinas, rida osaliselt säilinud freskosid altariruumi põhjaseinal ja mõned ikoonid ikonostaasis.

Daniilile omistatud ikoone Vladimiri Jumalaema Uinumise katedraalist leidub Tretjakovi galerii kogudes Moskvas ja Vene Muuseumi kogudes Peterburis.

Muud[muuda | muuda lähteteksti]

Daniil Tšornõi esineb tegelaskujuna Andrei Tarkovski filmis "Andrei Rubljov" (Nõukogude Liit, 1966), teda mängis Ukraina näitleja Nikolai Grinko[4].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]