Andrei Tarkovski

Allikas: Vikipeedia
Andrei Tarkovski portree 2007. aasta Venemaa postmargil

Andrei Arsenjevitš Tarkovski (vene keeles Андрей Арсеньевич Тарковский, 4. aprill 193229. detsember 1986) oli vene filmilavastaja.

Biograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Sündis 1932. aastal Ivanovo oblastis Volga ääres Zavražjes. Isa Arseni Tarkovski (oli poeet ja tõlkija), jättis aastal 1935 naise, poja ja tütre maha. Ema töötas kuni pensioniikka jõudmiseni Moskva Näidistrükikojas.

Sõja ajal olid lapsed sugulaste juures Volga ääres. Pärast sõda naasid nad Moskvasse, Andrei Tarkovski klassivend oli Andrei Voznessenski. Tarkovski käis nii muusika- kui ka kunstikoolis.

1951 astus Idamaade instituuti. Õnnetusjuhtumi tagajärjel sai ajuvapustuse ja tervise taastamise vältel osales Kaug-Ida ekspeditsioonides.

Aastal 1954 astus õppima Üleliidulisse Kinematograafia Instituuti. Õppis Mihhail Rommi käe all.

Õpinguaastail lavastas ta lühifilmid "Mõrvarid" (Убийцы, 1958), "Kontsentraat" (1958) ja "Täna veel ei vallandata" (Сегодня увольнения не будет, 1959).

Tarkovskile avaldasid õpiaastatel mõju Luis Buñuel ja Ingmar Bergman, hiljem Akira Kurosawa, Robert Bresson ja Federico Fellini.

Hiljem hindas kõrgelt Michelangelo Antonioni ja Sergei Paradzhanovi loomingut.

Üleliidulises Kinematograafia Instituudi leidis Tarkovski endale mõttekaaslase – režiiüliõpilase Andrei Mihhalkov-Kontšalovski.

1960 lõpetas instituudi kiitusega. Diplomitööna valmis lastefilm "Teerull ja viiul".

Märtsis 1982 sõitis Itaaliasse filmi "Nostalgia" võtetele ja 1984 otsustas Nõukogude Liitu mitte enam tagasi pöörduda.

Suri 1986. aastal Pariisis kopsuvähki.

Filmid[muuda | muuda lähteteksti]

Lavastas Moskva Leninliku Komsomoli nimelises teatris William Shakespeare'i tragöödia "Hamlet" (1977) ja Londonis Covent Gardenis Modest Mussorgski ooperi "Boriss Godunov" (1984).

Tema sulest on ilmunud kaks raamatut: "Pitseeritud aeg" (Zapetshatljonnoje vremja, 1984), mis käsitleb Tarkovski nägemust filmikunstist ja kunstist üldse, ning "Martüroloogia" (Martõrolog, 1989), päevik 1970–1981.

Tarkovskist on tehtud hulk dokumentaalfilme, sealhulgas tema poja Andrei Tarkovski juuniori film "Venemaa" (1996).

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]