Düün (film, 2021)

Allikas: Vikipeedia
Düün (film, 2021)
Dune
Žanr ulme
Režissöör Denis Villeneuve
Stsenarist
Operaator Greig Fraser
Helilooja Hans Zimmer
Peaosades
Produtsent
Esilinastus
  • 3. september 2021 (Veneetsia)
  • 17. september 2021 (Eesti)
Riik Ameerika Ühendriigid
Keel inglise
Ametlik veebileht
IMDb profiil

"Düün" (inglise keeles "Dune") on 2021. aasta Ameerika Ühendriikide ulmefilm, mille lavastas režissöör Denis Villeneuve Frank Herberti 1965. aastal ilmunud samanimelise romaani ainetel.

Filmis, mille tegevustik leiab aset kauges tulevikus, jälgitakse noore aadlivõsu Paul Atreidese elukäiku, kui tema perele antakse üle võim surmatõotava, kuid universumi kõige kallimat maavara sisaldava kõrbeplaneedi Arrakise üle.

Tähtsamates rollides astuvad üles Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Josh Brolin, Stellan Skarsgård, Dave Bautista, Stephen McKinley Henderson, Zendaya, Chang Chen, Sharon Duncan-Brewster ja Charlotte Rampling.

Film on kolmas "Düüni" ekraaniseering, järgnedes David Lynchi 1984. aasta filmile ja John Harrisoni 2000. aasta teleseriaalile.

Film esilinastus Veneetsia filmifestivalil 3. septembril 2021. Peale kriitikute ja publiku heakskiitu sai film ka 10 Oscari nominatsiooni, sealhulgas parima filmi kategoorias, millest võitis 4.

2024. aasta märtsis ilmus filmile järg "Düün: teine osa".

Süžee[muuda | muuda lähteteksti]

Kauges tulevikus määrab padišahh-imperaator Shaddam IV hertsog Leto Atreidese, Caladani planeedi valitseja, asendama parun Vladimir Harkonneni karmi kõrbeplaneedi Arrakise valitsejana. Arrakis on tuntud kui väärtusliku, ainsana tähtedevahelist reisimist võimaldava ning elujõudu võimendava, psühhotroopse aine "vürtsi" ainsa allikana.

Imperaator Shaddam plaanib Atreideste mõjuvõimu suurenemise hirmus plaani hävitada Atreideste pere. Arrakisel Harkonnenide võimu taastamiseks annab imperaator salaja Harkonennide valdusse oma Sardokari väed. Leto kahtlustab imperaatorit, kuid otsustab, et Arrakisel valitsemine ja kohaliku fremeni hõimuga liidu loomine on riski väärt.

Leto konkubiin emand Jessica on Bene Gesseriti, eksklusiivse üleloomulike füüsiliste ja vaimsete võimetega naiskogukonna akolüüt. Sajandeid kestnud vereliinide aretusprogrammi osana anti Jessicale korraldus sünnitada tütar, kelle pojast saaks Kwisatz Haderach – benegesseritlane ja messialik üliolend, kellel on inimkonda paremasse tulevikku suunav selgeltnägemisvõime. Jessica eiras oma kohustusi ja sünnitas poja, Paul Atreidese, kellele õpetas Bene Gesseriti põhitõdesid ning oskusi. Teismelisena räägib Paul Jessicale ja oma õpetajale Duncan Idahole oma murettekitavatest nägemustest, millest teada saades külastab benegesseritlasest kõrgeauline ema Gaius Helen Mohiam Caladani ja testib mürginõela, gom jabbari, abil Pauli inimlikkust ja impulsikontrolli. Pauli ellujäämisele järgnevalt nõuab Mohiam Giedi Prime'i planeedil toimuval salakohtumisel parun Harkonnenilt, et ta jätaks Pauli ja Jessica Arrakisel plaanitavas veresaunas ellu.

Atreidesed saabuvad Arrakeeni, Arrakisel asuvasse kindlusse. Hertsog Leto poolt läkitatud eelrühm Duncan Idahoga eesotsas on planeedi põliselanike fremenitega kontakti saavutanud. Benegesseritlaste sajanditepikkune omakasulik ebausu- ja ennustuskülv põliselanike seas kannab viimaks vilja: nad austavad Pauli ja Jessicat, pidades neid ettekuulutustest tuntud päästjateks. Leto peab läbirääkimisi fremenite pealiku Stilgariga ja kohtub impeeriumi üleminekukohtuniku dr Kynesiga, fremenite seas elava planetoloogiga. Kynes annab neile ülevaate vürtsikoristuse ohtudest ja hiiglaslikest liivaussidest, kes kõrbes rändavad ja muudavad vibreeriva erikilbi kasutamise roomikute kaitsmiseks ebamõistlikuks. Ornitopteri lennul üle kõrbe päästavad nad hätta sattunud vürtsikoristusmeeskonna liivaussi käest ning Pauli kokkupuude vürtsiga tekitab talle aina tugevamaid nägemusi.

Harkonnenide mõrvakatse Paulile putukataolise kütt-otsijaga ebaõnnestub. Atreideste ihuarst doktor Yueh reedab nad ja lülitab välja Arrakeeni kaitsekilbid, võimaldades Harkonnenidel ja Sardokaril rünnata. Ta muudab Leto teovõimetuks, plaanides vahetada ta Harkonneni paruni vangis oleva abikaasa vastu. Yueh asendab ühe Leto hammastest mürkgaasikapsliga, millega hertsog saab paruni mõrvata. Parun petab Yuehit ning tapab ta. Leto hammustab gaasikapslit, tappes enda ja paruni kaaskonna, kuid parun jääb ellu. Vaatamata paruni korraldusest Paul ja Jessica kõrbe surema jätta, on kaastundlik Yueh jätnud neile ellujäämisvarudega komplekti. Jessica kasutab Bene Gesseriti "hääle" tehnikat, et telepaatia abiga nende vangistajad tappa. Veetes öö keset kõrbe ja vürtsivälju, näeb Paul košmaarseid nägemusi tema nimel peetavast verisest püha sõjast.

Harkonneni parun annab vallutatud Arrakise juhtimise üle oma vennapojale Rabbanile ja käsib tal vürtsikorjed taastada, et sissetungi kulud hüvitada. Duncan ja Kynes leiavad kõrbest Pauli ja Jessica ning Paul avaldab oma plaani abielluda ühega imperaatori tütardest, et hoida ära imperaatori reeturlikkuse avalikustumisel algatatav kodusõda. Sardokari väed leiavad neid, ning Duncan ja Kynes ohverdavad endid, et Paul ja Jessica saaksid põgeneda. Sügaval kõrbes kohtavad Paul ja Jessica Stilgari hõimu, sealhulgas Chanit, noort fremeni naist, keda Paul on korduvalt oma nägemustes näinud. Fremeni sõdalane Jamis ei nõustu Stilgari leebusega võõraste suhtes ja kutsub Pauli duellile, mille Paul Jamise tapmisega võidab. Eirates oma ema nõuandeid ühineb Paul fremenitega, et jätkata oma isa unistust hõimuga liit luua ja Arrakisele rahu tuua.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]