Christoph Waltz

Allikas: Vikipeedia
Christoph Waltz
Christoph Walz 2010. aastal Oscari-gala eel
Sünninimi Christoph Waltz
Sünniaeg 4. oktoober 1956 (67-aastane)
Sünnikoht Viin, Austria
Amet näitleja
Tegev 1977. aastast
Abikaasa Judith Holste

Christoph Waltz (sündinud 4. oktoobril 1956 Austrias Viinis) on austria-saksa näitleja.

Saksa keeleruumis on ta olnud juba aastaid tuntud nii teatri- kui ka seriaalinäitlejana. Rahvusvahelise tuntuse saavutas Waltz 2009. aastal, mängides filmis "Vääritud tõprad" SS-kolonel Hans Landat. Rolli eest sai ta 2009. aastal Cannes'i filmifestivali parima osatäitja preemia, 2010. aastal pälvis aga Kuldgloobuse, BAFTA auhinna, Ekraaninäitlejate Gildi auhinna ja Oscari parima kõrvalosatäitja kategoorias.

Lapsepõlv[muuda | muuda lähteteksti]

Christoph Waltz sündis Viinis Saksa päritolu Johannes Waltzi ja Austria päritolu Elisabeth Urbancici peres. Mõlemad vanemad olid teatrikunstnikud. Tema emapoolne vanaema oli näitleja Maria Mayen ja tema kasuvanaisa näitleja Emmerich Reimers.[1] Ka tema vanavanavanemad töötasid teatris.

Karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Waltz õppis näitlemist Max Reinhardti Seminaris Viinis. Samuti käis ta Lee Strasbergi Teatri- ja Filmiinstituudis New Yorgis. Karjääri alustas ta teatrinäitlejana Schauspielhaus Zürichis, Viini Burgtheateris ning esines Salzburgi festivalil. Waltzist sai seriaalinäitleja ning režissööridebüüdi tegi ta 2000. aastal saksakeelse telefilmiga "Wenn man sich traut".

Quentin Tarantino 2009. aasta filmis „Vääritud tõprad” kehastas Waltz SS-koloneli Hans Landat. Landa karakter on nutikas, peenekombeline ja kõneleb mitut keelt, kuid samas ka enesekeskne, riukalik, leppimatu ja verejanuline. Tarantinol oli raskusi, et leida sobiv näitleja, ning tal oli hirm, et ta kirjutas Landa „mittemängitavaks osaks”, olles kaalunud isegi filmi tegemata jätmist, kui sobivat näitlejat ei peaks leitama.[2] Waltz pälvis selle rolli eest Cannes'i filmifestivali parima näitleja auhinna. Sellele tunnustusele järgnesid parima kõrvalosa auhinnad New Yorgi Filmikriitikute Liidult, Bostoni Filmikriitikute Liidult, Los Angelese Filmikriitikute Assotsiatsioonilt ning lõpuks ka Kuldgloobus ja Ekraaninäitlejate Gildi auhind. 2010. aastal lisandusid BAFTA ja Oscar parima kõrvalosa eest. Seni on Waltz ainuke näitleja, kes on võitnud auhindu osa eest Tarantino filmis.

„Vääritute tõbraste” järel on Waltz näidelnud ka Hollywoodi filmides, näiteks „Roheline vapsik” (The Green Hornet), „Vesi elevantidele” (Water for Elephants), „Tapatalgud” (Carnage).

2013. aastal jõudis kinodesse järjekordne Tarantino ja Waltzi koostöö, film „Vabastatud Django” (Django Unchained).

Kodakondsus[muuda | muuda lähteteksti]

Christoph Waltzil on nii Austria kui ka Saksamaa kodakondsus.[3] Ise peab ta ennast austerlaseks, nimetades oma Saksa passi „õiguslikuks kodakondsusseaduse banaalsuseks”. [4] Tema isa oli Saksa kodanik, mistõttu sündis Waltz Saksa kodanikuna. Austria kodakondsuse võttis Waltz 2010. aastal pärast Oscari võitmist.

Pressikonverentsi ajal lausus Waltz: „Ma sündisin Viinis, ma kasvasin üles Viinis, ma käisin koolis Viinis, ma lõpetasin kooli Viinis, ma olin üliõpilane Viinis, ma hakkasin näitlema Viinis – ja ma saaksin veel välja tuua nii mõnegi seose Viiniga. Kui palju rohkem austerlast te tahate?” [5]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Dennis Lim. "'Inglourious' Actor Tastes the Glory". New York Times (inglise). Vaadatud 6.11.2012.
  2. Michael Fleming: " Tarantino reflects on 'Basterds' " Variety, 19. mai 2009.
  3. "Christoph Waltz wird im Eilverfahren zum Österreicher" Die Welt, 24. august 2010.
  4. "Waltz fühlt sich definitiv als Österreicher" Focus Online, 21. august 2010.
  5. "Waltz to become Austrian citizen" Wiener Zeitung, 26. august 2010.