Charles II

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Inglismaa ja Šotimaa kuningast, teiste samanimeliste valitsejate kohta vaata lehekülge Charles II (täpsustus).

Charles II
Sir Peter Lely (1618-80) - Charles II (1630-1685) - RCIN 405672 - Royal Collection.jpg
Sündinud 29. mai 1630 (Juliuse kalendris)
Surnud 6. veebruar 1685 (Juliuse kalendris) (vanus 54)
Amet slave trader
Abikaasa(d) Catherine of Braganza
Lapsed Charles Lennox, 1st Duke of Richmond, James Scott, Monmouthi hertsog, Charles FitzRoy, 2nd Duke of Cleveland, Henry FitzRoy, 1st Duke of Grafton, Charlotte Lee, Countess of Lichfield, Charles Beauclerk, 1st Duke of St Albans, Charlotte Jemima FitzRoy, Catherine FitzCharles, James de la Cloche, Mary Stuart, Anne Lennard, Countess of Sussex, Cecelia FitzRoy, unnamed son Stuart, second stillborn child Stuart, third stillborn child Stuart, James Beauclerk, Lord Beauclerk
Pereliikmed Henrietta Anne Stuart, Mary Henrietta Stuart, James II, Henry Stuart, Duke of Gloucester
Autasud Sukapaela ordu
Autogramm
CharlesIISig.svg

Charles II (29. mai 16306. veebruar 1685) oli Inglismaa ja Šotimaa kuningas alates 1660. aastast (de iure alates Charles I hukkamisest 1649. aastal) kuni surmani. Ta oli Charles I poeg ja James II vend.

Charles II sai võimule pärast seda, kui puritaanide juht Oliver Cromwell oli surnud ja tema poeg Richard Cromwell võimust loobuma sunnitud. Londonisse marssinud Šoti armee kutsus Charlesi Inglise troonile ning Stuartite dünastia võim taastus. Charles püüdis samuti saavutada absolutismi, kuid edutult, ta ei leidnud endale piisavat toetajaskonda. Parlamendi roll oli üpris suur, siiski oli kuningal riigiasjade otsustamisel oluline osa. Charles toetas parlamendi poolt põlatud katoliiklasi ning astus surivoodil koguni sellesse usku. Ta oli suhteliselt ebapopulaarne valitseja, ent tema järeltulijast vend James II osutus inglise üldsusele veelgi vastumeelsemaks.

Charles II 1680 by Thomas Hawker.jpeg

Abielu ja lapsed[muuda | muuda lähteteksti]

Charles II oli abielus Braganza Catherine'iga, kes oli aga viljatu ning kellega tal lapsi polnud.

Väljaspool abielu sai Charles II paljude armukestega mitmeid lapsi.

Eelnev:
Charles I
Inglismaa, Šotimaa ja Iirimaa kuningas
1660 (1649) – 1685
Järgnev:
James II