Henrietta Anne Stuart

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Henrietta Anne. Portree autor Pierre Mignard

Henrietta Anne, Inglismaa printsess, Orléansi hertsoginna (prantsuse keeles: Henriette d'Angleterre) (16. juuni 164430. juuni 1670) oli Charles I ja kuninganna Henrietta Maria tütar. Oli abielus Orlèansi hertsogi Philippe-ga.

Varased aastad[muuda | muuda lähteteksti]

Henrietta Anne sündis Bedford House'is Exeteris Inglise Kodusõja ajal ning kaks nädalat pärast tütre sündi põgenes kuninganna maale, jättes Henrietta Anne'i leedi Villiers'i hoolde. Henrietta Anne kohtus emaga taas 2aastaselt. Pärast seda, kui Charles I 1649. aastal pea maha raiuti, läks kuninganna koos tütrega Prantsuse õukonda.

Orlèansi hertsoginna[muuda | muuda lähteteksti]

31. märtsil 1661 abiellus Henrietta Anne oma nõo, Orlèansi hertsog Philippe. Laulatus toimus Pariisis kuningapalee kabelis. Abielu oli õnnetu ning Philippe eelistas oma meessoost armukest, kes võistles Henrietta Anne'iga võimu pärast. Henrietta lasi liikvele kuulujutu, et tal on armusuhe Philippe'i venna Louis XIV-ga. Selle eesmärk oli saata Philippe'i sõber pagendusse, kuid Philippe'i sõber plaanitses samal ajal Henrietta Anne'i kõrvaldamist.

Lapsed[muuda | muuda lähteteksti]

Louis XIV[muuda | muuda lähteteksti]

Henrietta Anne oli väga lähedane oma mehevenna, Louis XIV, keda peeti tema tütarde tegelikuks isaks. Henrietta Anne'i surmajärgsel hommikul olevat Louis XIV olnud palju kurvem kui Philippe. Oli nende armusuhtega kuidas oli, aga igal juhul oli Philippe oma naisele äärmiselt armukade ja uhkeldas ta ees oma meesarmukestega. Kõik Louis XIV armukesed olid tegelikult Henrietta Anne'i õuedaamid.

Hilisemad aastad[muuda | muuda lähteteksti]

Henrietta Anne oli tihedas kirjavahetuses oma venna, Charles II-ga, kellega ta oli väga lähedane. Ta aitas vennal pidada Secret Treaty of Dover'i (1670) läbirääkimisi, mille eesmärk oli Inglismaa ja Prantsusmaa vaheline kaitseliit.

Henrietta Anne suri St Cloudi palees kõigest kaks nädalat pärast liidulepingu allkirjastamist. Usuti, et ta oli Philippe'i armukese sõprade poolt mürgitatud. Lahangu tulemus näitas, et Henrietta Anne suri kõhukelmepõletiku tõttu.