Bridget Riley

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Bridget Riley
Bridget Riley. Current (1964) (38932493384).jpg
Bridget Riley. Current (1964)
Sünninimi Bridget Louise Riley
Sünniaeg 24 April 1931
Sünnikoht Norwood, London, Inglismaa
Rahvus inglanna
Tegevusala kunstnik
Kunsti õppinud 1949-1955 Goldsmithi Kolledžis ja Londoni Kuninglikus Kunstikolledžis
Kunstivool op. kunst
Mõjutatud Victor Vasarely

Bridget Louise Riley (sündinud 24. aprillil 1931 Norwoodis Londonis) on Inglise kunstnik. Ta elab ja töötab Londonis.

Elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

Riley sündis linnas nimega London, õppis aastatel 1949-1955 Goldsmithi Kolledžis ja Londoni Kuninglikus Kunstikolledžis.[1]

Mõjutajad[muuda | muuda lähteteksti]

B.Riley kunsti on mõjutanud eelnevad kunstnikud nagu Victor Vasarely, Joseph Albers, üsna ammustest aegadest Claude Monet, Paul Cezanne, Georges Seurat. Looduse olulisus ja esiletõstmine oma maalides on tähtsal kohal kuni vaimse ja vormikeele kätkeva tähenduseni. Ta ise on oma tööde kohta öelnud: " Ma ammutan loodusest. Ma töötan loodusega, kuid täiesti teistel põhimõtetel. Mulle pole loodus maastik, vaid visuaalse jõudude dünaamika – pigem sündmus kui nähtus." Ta pidas värvi ja vormi lõppväärtusteks ja pidas oluliseks, et neid visuaalsed jõud vabastati kirjeldavast või funktsionaalsest rollist (Gariff 2009).

Näitused[muuda | muuda lähteteksti]

Bridget Riley, Complete Prints

Esimene isikunäitus toimus aastal 1962 Gallery One nimelises galeriis Londoni linnas, 1965 toimus Riley´l op-kunsti arengust ülevaatlik MoMA näitus "Reageeriv silm" juba New Yorgis, kus ta saavutas suure edu ning oli üle aegade moodsa kunsti muuseumis publikumagnet (Areen, 6.05.2004). Kui muidu oli ta viljelenud enamus must-valgeid pilte, siis 1967 aastal jõudis läbi siniste ja hallide toonide värvideni, mis andis edasi optilisi illusoorseid loomingut, emotsionaalseid nägemusi. Tema eesmärk polnud luua optilisi illusioone, vaid ta pidas oma kasutatavaid elemente osa loodusest, nagu ka näiteks pilved, puud, taimed on osa maastikust. (Lynton 2001).

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

1968. aastal anti Riley´le Veneetsia biennaali kõrgeim autasu, esimest korda oli selleks naine ja inglanna. B.Riley on rahvusvahelise kunstimaailma trendiloojast kunstnik (Areen, 06.05.2004).

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. N. Lynton (2001). Moodsa kunsti lugu. Tallinn: Avita.