Bierazino

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Bierazino

valgevene Беразіно * / Bierazino *transkriptsioon: Berazino
klassikaline valgevene Бярэзань * / Biarezań *transkriptsioon: Bjarezan
vene Березино (Berezino)


Elanikke 11907 (2014)

Koordinaadid 53° 50′ N, 28° 59′ E
Bierazino (Valgevene)
Bierazino

Bierazino (transkribeerituna Berazino, leedu keeles Berazino, poola keeles Berezyna) on linn Valgevenes Minski oblastis, Bierazino rajooni ja Bierazino külanõukogu halduskeskus. Linn asub Biarezina jõe ääres, 101 kilomeetri kaugusel riigi pealinnast Minskist.

Haridust annavad kolm keskkooli ja muusikakool. Linnas on kultuurimaja, kino, kaks raamatukogu.

Linnas on kergetööstus ja toiduainetetööstus, seal valmistatakse juustu ja piiritust, töödeldakse lina. Biarezina jõel asub sadam.

Vaatamisväärsusteks on Potockite suguvõsale kuulunud ja XIX sajandil rajatud mõis, õigeusu kirik aastast 1805 ja XIX sajandist pärinev viinavabriku hoone.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Bierazinot on esimest korda mainitud aastal 1501 kui Vilniuse vojevoodkonda kuulunud alevit. Seoses territoriaal-administratiivse reormiga hakkas see kuuluma Minski vojevoodkonda ja Minski maakonda.

XVI sajandi keskel läks Bierazino Sapiehade valdusesse. Aastal 1655 hõivasid alevi Venemaa väed. Aastal 1668 sai Bierazino õiguse pidada laata. Aastal 1708 viibis oma vägedega alevis Karl XII.

Aastal 1793 läks Bierazino Teisel Poola jagamisel Vene impeeriumi koosseisu, ühtlasi sai sellest Potockite suguvõsa valdus. Aastal 1892 rajati alevisse pruulikoda ja veski, elanike põhitegevuseks jäi aga kaubandus.

1919. aastal hakkas Bierazino kuuluma Valgevene NSV koosseisu. Aastal 1924 sai alevist rajoonikeskus. Linn sai Bierazinost aastal 1968, aastal 2007 sai linn omale lipu ja vapi.

Pilte[muuda | muuda lähteteksti]

Tuntud elanikke[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]