Bieniakoni

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Bieniakoni

valgevene Беняконі * / Bieniakoni *transkriptsioon: Benjakoni
vene Бенякони Benjakoni
poola Bieniakonie

Elanikke: 1279 (2009)[1]

Koordinaadid: 54° 15′ N, 25° 21′ E
Bieniakoni (Valgevene)
Bieniakoni

Bieniakoni (valgevene keeles Беняконі, transkribeerituna Benjakoni, leedu keeles Benekainys, poola keeles Bieniakonie) on agrolinnake (endine alev) Valgevenes Hrodna oblastis, Voranava rajoonis; ta on Bieniakoni külanõukogu keskus.

Bieniakoni asub Valgevene-Leedu piiri ääres ja VilniuseLida maantee ääres.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Bieniakonit mainitakse esimest korda aastal 1529. Toona kuulus asula õekestele Tomkadele, kes pärisid selle oma toona juba surnud isalt. Aastal 1542 läheb asula üle Jataŭtavičitele, aastal 1553 Jamantovičitele. Aastast 1556 kirjutatakse Bieniakonist, kui külast, mis kuulus Zygmunt II Augusti valduses olevale Rudamina riigimõisale.

Seoses administratiivse reformiga hakkas Bieniakoni kuuluma Vilniuse vojevoodkonda. Tol ajal rajati asulasse ka kõrts.

XVII sajandil läks Bieniakoni Czaplińskite valdusesse. Aastal 1634 ehitati sinna katoliku kirik.

Poola jagamisel aastal 1795 läks Bieniakoni Venemaa koosseisu, kus kuulus Vilniuse kubermangu. Aastal 1897 kandsid Bieniakoni nime kaks küla, üks Lida kreisis, kus asusid kirik, kas poodi ja kool, ning teine Ašmiany kreisis, kus asus pastoraat. Aastaks 1905 lisandus veel sellenimeline raudteejaam ja selle juurde tekkinud asula.

Kuni 1917. aastani oli Bieniakoni Venemaa Keisririigi koosseisus, 19191939 kuulus Poolale. Toona sai Bieniakonist alev. 19391991 kuulus Nőukogude Liidu koosseisu, aastal 1940 kaotas Bieniakoni alevi õigused.

Pilte[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]